>

Co možná nevíte o včelách?

Nejpropracovanější forma komunikace kromě lidské řeči není dorozumívání primátů či kytovců, ale komunikace včel. Včely medonosné si dokáží sdělit kvalitu, vzdálenost a přesné umístění zdroje potravy prostřednictvím složitého sledu pohybů a vibrací – říká se mu “včelí tanec”. A třebaže dorozumívání delfínů a opic moc nerozumíme, tomu, co si sdělují včely, již porozumět umíme (například je zde úhel, který svírá včela s podkladem – díky tomu sděluje, kde je asi pastva).

Včely navíc i rozumí času a dokáží prý vnímat lidské tváře. Přitom jejich mozek je velký jako špendlíková hlavička, takže ne moc. A přesto se včely, které jsou odměněny nektarem, když jim ukáží fotografie, ale za jiné fotografie nedostanou nic, rychle naučí poznat rozdíl. Přitom myslí jen na dvě věci – kde je potrava a kde se má usadit nový roj.

Zajímavé je, že ač byly včely v Americe i před Columbem, tak nebyly medonosné. Úl je navíc plný dramat. Nová matka ubodá všechny své sestry a pak se za letu páří až s patnácti trubci. Všichni trubci při páření zemřou (exploduje jim penis a zůstane v matce jako ucpávka) a matka se vrací s takovým množstvím spermatu, že jí vystačí po celý život. Během svého až tříletého života pak naklade až 1500 vajíček denně.

Včela medonosná také poskytuje jedinný jedlý produkt (kromě mléka savců), který můžeme od zvířete získat, aniž ho zahubíme. Když je med dobře uzavřený a uskladněný, je to jediná potravina, která se nezkazí. V pyramidách faraonů byl prý nalezen med starý až 3000 let, kterému nic nebylo.

Produkce medu však představuje jen 2% skutečného významu včel. Ty jsou důležité hlavně pro opylování – za každé třetí sousto dnes vděčíme právě včelám.

zdroj: LLOYD-MITCHINSON – Kniha všeobecné nevědomosti o zvířatech

Leave a Reply

  

  

  


pět + 5 =

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Registrace domén
Leden 2019
Po Út St Čt So Ne
« Bře    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr