>

Kde je nejsušší místo na Zemi?

Je na Antarktidě. V některých částech tohoto kontinentu nepršelo už dva  miliony let. Poušť se odborně definuje jako místo, kde za rok spadne méně než 254 mm srážek.

Na Sahaře spadne ročně jen 25 mm srážek. Na Antarktidě jsou roční průměrné srážky zhruba stejné, ale na dvou procentech jejího území, nazývaných Suchá údolí, se nevyskytuje žádný led ani sníh a vůbec tam neprší.

Druhé nejsušší místo na světě je poušť Atacama v Chile. Na některých místech tam nezapršelo už 400 let a průměrné roční srážky činí nepatrných 0,1 mm.  Celkově se tak jedná o nejsušší poušť na světě, 250krát sušší než Sahara.

Kromě toho, že představuje nejsušší místo na světě, můžeme Antarktidu zároveň označit za nejvlhčí a největrnější. Ve formě ledu se tam nachází sedmdesát procent veškeré vody na Zemi a vítr zde dosahuje nejvyšších rychlostí, jaké kdy byly naměřeny.

Unikátní podmínky Suchých údolí na Antarktidě jsou způsobeny tzv. katabatickými větry (odvozeno od řeckého slova s významem “směřující dolů”). Vznikají tak, že studený, hustý vzduch je stahován dolů zemskou přitažlivostí. Mohou dosahovat rychlosti až 350 km/h a vypařuje se při nich veškerá vlhkost – voda, sníh i led.

Přestože Antarktida je poušť, nazývají se tato naprosto suchá místa poněkud paradoxně oázy. Jelikož silně připomínají podmínky na Marsu, použila je NASA ke zkouškám mise Viking.

zdroj: John Lloyd – John Mitchinson: Kniha všeobecné nevědomosti

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


2 × = dvanáct

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Září 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr