Rozhodl jsem se napsat takový menší seriál o práci z domova, od kterého si slibuji především to, že by to konečně mohlo otevřít oči mnoha zaslepeným lidem. Kolik bude přesně dílů netuším, jelikož bych chtěl dopodrobna rozebrat vše, okolo tohoto tématu.
Tedy proč je zde tolik podvodů, jaké úskalí má práce z domova, kdo o tuto práci stojí, kdo stojí za těmi podvody, jak odhalit, že se jedná o podvod atd.. ;-).
-
Proč tolik práce z domova přitahuje podvodníky?
Mnoho lidí sní o možnosti vykonávat práci z domova a tak neustále hledají na internetu jakýkoliv způsob, jak toho dosáhnout. Pak se není vůbec čemu divit, že se tohoto chytlo velké množství různých podvodníků, kteří se na tom chtějí akorát obohatit. Proč by také ne, lidi to chtějí a naivita některých nemá absolutně žádné hranice.
Navíc, odjakživa platí takové nepsané ekonomické pravidlo, které jasně říká, že nejsnadněji se dá vždy vydělat na lidské blbosti a je to tak. Když lidé po něčem touží a je to těžko pro ně dostupné, jsou ochotni za to zaplatit kolikrát i nesmyslné částky, aby to získali. A zde je právě prostor pro podvodníky, kteří za „mírný poplatek“ (zaplatíte složenku, proplatíte fakturu, pošlete placenou SMS atd.) jakoby nějakou práci z domova „zprostředkují“, ale realita je pouze taková, že jste lehčí o daný poplatek ;-).
Zaplacené peníze nedostane většinou nikdo ani právně zpět, jelikož ve zkutečnost jste zaplatili za poskytnutí kontaktu a ne za získání nějaké práce. Pokud náhodou někdo nechce peníze, tak jste zdarma někomu dobrovolně poskytli své osobní údaje, na kterých se následně stejně obohatí a pak se nemůžete divit tomu, že vám domů, nebo na email chodí najednou kde co ;-).
Trknout by vás mělo už to, že do práce jde člověk především proto, aby si vydělal na živobytí! Kdyby to tak nebylo a člověk by nepotřeboval k ničemu peníze, kolik si myslíte, že by existovalo workoholiků, co tvrdí, že mají práci jako svůj koníček? Kolik lidí by někdy někde vůbec pracovalo? Na obě otázky stejná odpověď: Moc by jich nebylo a dělal by to akorát blázen :-).
-
Nevýhody práce z domova
Většina lidí si mylně myslí, že pracovat z domova je něco luxusního, ale já bych řekl, že opak je pravdou. Tím, že je člověk doma a nemá jakýkoliv řád, jeho efektivita práce je doslova mizerná. Málo kdo by na sebe uměl být tak tvrdý, aby si sám přikazoval co má dělat a měl stejnou výkonnostní morálku, jako kdyby chodil do klasické práce, kde nad ním neustále někdo stojí a buzeruje (většinou nějaký vedoucí, manažér atd.).
Takže i kdyby se vám podařilo sehnat opravdu nějakou seriózní práci (což pochybuji, ale ani tuto variantu nevylučuji), tak práce z domova není rozhodně žádný med (neustále jsou všude nějaké rušivé elementy jako je: manžel/ka, přítel/kyně, děti, pes, tv atd.) a pokud není dostatečný pracovní výkon, nejsou bohužel ani peníze ;-).
Tohoto, co jsem napsal výše jsou si moc dobře vědomi všichni seriózní zaměstnavatelé (stejně by vás museli nějakým způsobem kontrolovat, jelikož nikdo nebude platit nikoho za nic a měli by s tím stejně nějaké výdaje a práci ;-)), proto tuto nabídku od žádného z nich někdy těžko neuslyšíte. Možná tak, až to kolem nás bude vypadat jako v nějakém sci-fi filmu, dříve určitě ne :-).
Mohou sice existovat určité vyjímky, ale bude se jednat maximálně o nějaké specifické obory (moc mě jich popravdě honem nenapadá, maximálně tak IT obor), ale pokud budete jejich řádným zaměstnancem na pracovní smlouvu (žádný ŽL), tak jich stejně mnoho nebude ;-).
-
Výhody práce z domova
Abych nebyl jen pesimistický, tak se pokusím vyjmenovat i výhody, které práce z domova jakoby nabízí. Časová flexibilita (ani ta defakto být nemusí, jelikož by záleželo okolnostech dané práce). Úspora za dojíždění. Ať přemýšlím jak přemýšlím, tak mě popravdě žádná jiná výhoda nenapadá ;-).
-
Kdo práci z domova hledá?
Umím se vžít do různých životních situací a proto bych řekl, že nejčastěji práci z domova hledají matky na mateřské. Následně bych to viděl na matky po mateřské, jelikož nástup do práce bývá často komplikovaný, obzvláště, pokud je dítě často nemocné. Dále by to mohli být důchodci, zdravotně postižený lidé a celkově lidé, co mají malé příjmy.
Pro všechny tyto rizikové skupiny obyvatel (schválně se všimněte, že ty jsou terčem vždy i u jiných příležitostí a má to své opodstatnění, jelikož za to podle mě může často naivita, neznalost a kolikrát i menší inteligence), kterých u nás není zrovna málo, je vidina jakéhokoliv přivýdělku lákavá a ve snaze si finančně přilepšit často bohužel podlehnou.
Pro dnešek již stačí a v dalším díle si ukážeme nějakou tu reálnou ukázku z internetu, kterou se budu snažit detailně rozebrat tak, aby to pochopil opravdu každý a ukázat, že se snadno dá plno věcí odhalit, ověřit a tím nenaletět ;-).