Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Jak efektivně šetřit finance

Často se hodně soustředíme na vydělávání peněz. Přesto jsme na tom finančně poměrně bídně. Přitom se stačí naučit šetřit a vhodně nakládat s penězi.

V tomhle článku se podíváme na základní pravidla pro šetření našich financí.

Cvičení našich návyků

Na začátku je nutné si říct, že doporučené změny nelze udělat jednou a čekat, že nám to změní naši finanční situaci. Z těchto postupů je nutné vytvořit si návyky. Vrýt si je do paměti a dělat je automaticky. Výsledný efekt se dostaví postupem času. Chce to píli a vynaložené úsilí, rozhodně se to ale vyplatí.

Spoření malé částky bokem

Velice účinnou metodou je spořit si malé částky z výplaty. Výplata je pravidelná a častá. Když z ní vezmeme například každý měsíc dva tisíce, máme každý rok nové a nové prostředky na řešení našich krizových situací.

Krizové situace se běžně dostavují, a pokud nejsme připravení, nemile nás překvapí. Se spořením malé částky budeme připravení. Když krizová situace nepřijde, máme každý rok hodně uspořených peněz navíc.

Rozpis příjmů a výdajů

Vezměte si čistý papír a rozdělte ho na dvě části. Do jedné si napište všechny pevné a jisté příjmy (což je nejčastěji pouze výplata z práce). Do druhé si napište nutné výdaje.

Nájem, platba za elektřinu a vodu, výdaje za jídlo, výdaje za školu a další. Je jasné, že nemůžeme určit přesnou částku výdajů. Snažte se ale ale přiblížit k té reálné.

Na papíře pak snadno uvidíte, kde Vám utíká hodně peněz a kde by se dalo ušetřit. Na papíře také často vyjde, že nespotřebujete celou dávku příjmů, ale ve výsledku peníze stejně žádné nemáte. To je způsobené mimořádnými výdaji, čímž se dostáváme k další části našeho šetření.

Omezení mimořádných výdajů

Mimořádné výdaje jsou nejčastěji výdaje, které nejsou nutné. Vždy když se přistihnete u jakéhokoli mimořádného výdaje, například si jen koupíte něco hezkého do pokoje, zaznamenejte si to na papír.

Po pár měsících se na papír podívejte a zjistíte, že spoustu věcí jste vůbec nepotřebovali a nijak nevyužili. Poučte se z toho a nikdy už nic takového nenakupujte.

Prodej nepotřebných věcí

Posledním tipem tohoto článku je prodej nepotřebných věcí. Projděte si Váš byt a zejména půdu a sklep. Najdete spoustu věcí, které již nepotřebujete. Tyto věci můžete prodat na internetových aukcích a inzercích. Tímto se dají mírně vykompenzovat mimořádné náklady.

Jak efektivně šetřit finance
Přesunout se na začátek