>

Jak efektivně šetřit finance

Často se hodně soustředíme na vydělávání peněz. Přesto jsme na tom finančně poměrně bídně. Přitom se stačí naučit šetřit a vhodně nakládat s penězi.

V tomhle článku se podíváme na základní pravidla pro šetření našich financí.

Cvičení našich návyků

Na začátku je nutné si říct, že doporučené změny nelze udělat jednou a čekat, že nám to změní naši finanční situaci. Z těchto postupů je nutné vytvořit si návyky. Vrýt si je do paměti a dělat je automaticky. Výsledný efekt se dostaví postupem času. Chce to píli a vynaložené úsilí, rozhodně se to ale vyplatí.

Spoření malé částky bokem

Velice účinnou metodou je spořit si malé částky z výplaty. Výplata je pravidelná a častá. Když z ní vezmeme například každý měsíc dva tisíce, máme každý rok nové a nové prostředky na řešení našich krizových situací.

Krizové situace se běžně dostavují, a pokud nejsme připravení, nemile nás překvapí. Se spořením malé částky budeme připravení. Když krizová situace nepřijde, máme každý rok hodně uspořených peněz navíc.

Rozpis příjmů a výdajů

Vezměte si čistý papír a rozdělte ho na dvě části. Do jedné si napište všechny pevné a jisté příjmy (což je nejčastěji pouze výplata z práce). Do druhé si napište nutné výdaje.

Nájem, platba za elektřinu a vodu, výdaje za jídlo, výdaje za školu a další. Je jasné, že nemůžeme určit přesnou částku výdajů. Snažte se ale ale přiblížit k té reálné.

Na papíře pak snadno uvidíte, kde Vám utíká hodně peněz a kde by se dalo ušetřit. Na papíře také často vyjde, že nespotřebujete celou dávku příjmů, ale ve výsledku peníze stejně žádné nemáte. To je způsobené mimořádnými výdaji, čímž se dostáváme k další části našeho šetření.

Omezení mimořádných výdajů

Mimořádné výdaje jsou nejčastěji výdaje, které nejsou nutné. Vždy když se přistihnete u jakéhokoli mimořádného výdaje, například si jen koupíte něco hezkého do pokoje, zaznamenejte si to na papír.

Po pár měsících se na papír podívejte a zjistíte, že spoustu věcí jste vůbec nepotřebovali a nijak nevyužili. Poučte se z toho a nikdy už nic takového nenakupujte.

Prodej nepotřebných věcí

Posledním tipem tohoto článku je prodej nepotřebných věcí. Projděte si Váš byt a zejména půdu a sklep. Najdete spoustu věcí, které již nepotřebujete. Tyto věci můžete prodat na internetových aukcích a inzercích. Tímto se dají mírně vykompenzovat mimořádné náklady.

Comments are closed.

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr