Plíseň vzniká nejčastěji na důsledky vlhkosti. Skoro v každé koupelně nebo kuchyni se najde místo, kde je skrytá plíseň. Přitom se s ní dá úspěšně bojovat. V tomhle článku si prozradíme jak.
Zamezení vlhkosti
V koupelně je potřeba odsávání, které musíme zapnout vždy, když se koupeme a sprchujeme. V kuchyni se také instaluje odsávání a pohlcovač výparů. Nejčastěji se umisťuje nad sporák, kde vlhkost vzniká nejčastěji.
Tímto způsobem se dá poměrně dost zamezit hromadění vlhkosti. Dalším způsobem je cirkulace vzduchu. Kdykoli, když nám někde vznikne vlhkost, je nutné vytvořit průvan. Díky tomu nám vlhkost odvane pryč. Vlhké prostory je tedy nutné často větrat a neizolovat od okolí.
Boj s plísní
Jestliže nám již plíseň někde vznikne, musíme s ní bojovat. Na plísni je velice špatné to, že se rozšiřuje a roste. Proto je nutné začít s ní bojovat co nejdříve a kompletně ji odstranit.
K tomu slouží nejčastěji desinfekční prostředky. Jeden z nejznámějších je například Savo. Dají se použít ale i další dezinfekční prostředky. Takovýto prostředek naneste na plíseň a nechte chvíli působit. Po chvíli působení kápněte k dezinfekčnímu prostředku i běžný čistící přípravek a plíseň začněte drhnout kartáčem.
Jestliže jste nechali dezinfekční prostředek chvíli působit, měla by jít plíseň poměrně snadno vydrhnout. Po vydrhnutí plísně je nutné smýt vyčištěné místo ještě jednou, ale již bez použití dezinfekčního prostředku. Místo tak zbavíme jedovatých chemických látek.
Prevence proti plísni
U nových pokojů, kde může vzniknout plíseň je velice vhodné provádět takzvanou prevenci proti plísni. Jde o umývání smývatelných částí pokoje za pomoci dezinfekčního prostředku.
Tento prostředek můžete mírně naředit vodou, i tak bude účinek patrný. Po této prevenci je ještě nutné smýt části obyčejnou vodou pro odstranění chemie. Takto předejdeme vzniku a uchycení plísně.