Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Jak snadno importovat velkou databázi MySQL?

Poslední dobou si celkem často hraji s databázemi MySQL, abych lépe pochopil, jak fungují. Defakto si zkouším s nimi vše možné i nemožné a největší zádrhel, na který jsem kdy narazil byl import objemnějších databází.

Celkem často se tento proces přes phpMyAdmina nepovedl a vyskakovaly na mě různé chyby, kterým jsem kolikrát moc nerozuměl, přeci jen nejsem žádný databázový specialista.

Proto jsem začal pátrat na internetu, jestli neexistuje nějaké řešení, jak dosáhnout bezproblémového importu větší databáze.

Po chvilce jsem objevil skvělou věcičku jménem BigDump

BigDump je malý PHP skript, který umožňuje import či obnovu i velmi velkých databází ze souboru s příponou SQL. Tedy ideální věcička, pokud například přecházíte z jednoho webhostingu na druhý atd. ;-).

Tam, kde mi phpMyAdmin několikrát vyhodil chybu a neprovedl import databáze, tak tam mi BigDump pomohl a import proběhl hravě hned na první pokus!

Práce s BigDump je velmi jednoduchá a dovolím si tvrdit, že to zvládne opravdu každý. Script si stačí stáhnout, otevřít ho v nějakém textovém editoru (já používám PSpad) a upravit připojovací údaje (viz obrázek níže) do vaší databáze (tu si musíte vytvořit na vašem hostingu!) a následně s touto změnou uložit.

Poté script nahrajte na vaše FTP. Skript otevřete ve vašem prohlížeči zadáním adresy.

Pokud jste zadali špatné přihlašovací údaje do databáze, objeví se vám toto, viz obrázek níže a budete je muset opravit do správné podoby!

Při správné konfiguraci připojení do databáze na vás vyskočí toto, viz obrázek níže.

Jak sami můžete vidět podle obrázku výše, tak přes script můžete nahrát soubor (maximální velikost souboru pro nahrání je dána nastavením vašeho webhostingu).

Já ovšem doporučuji importovanou databázi nahrát manuálně též rovnou na FTP. Je to rychlejší a hlavně i jediný způsob, jak importovat větší databázi, než je limit nahrání stanovený webhostingem! Pokud tak učiníte, tak se vám zobrazí toto, viz obrázek níže.

Teď už stačí jen kliknout na Start Import. Rychlost vykonání importu záleží na velikosti importované databáze (testoval jsem různě veliké, největší cca 500 MB a netrvalo to dlouho). O výsledku importu budete informováni a vypadá to cca takto, jako na obrázku níže.

Mělo by to fungovat všude.

Jak snadno importovat velkou databázi MySQL?
Přesunout se na začátek