Jak se ukazuje, spát osm hodin denně je nebezpečné. Dospělí, kteří spí osm a více hodin denně, umírají dříve než ti, kdo spí jen šest až sedm. Šest let trvající výzkum provedený na více než milionu lidí, jehož výsledky zveřejnil roku 2004 profesor Daniel Kripke z Kalifornské univerzity ukázal, že během sledovaného šestiletého období zemřelo mnohem větší procento těch, kteří spali denně osm a více hodin (anebo čtyři a méně).
Průměrný Brit spí denně šest až sedm hodin, což je o hodinu a půl spánku méně, než generace našich dědečků. V roce 1900 bylo běžné spát devět hodin denně. Celá řada důkazů nasvědčuje tomu, že spánková deprivace vede ke dlouhodobému poklesu IQ, paměti a schopnosti logicky uvažovat.
Na druhé straně slon, který je známý svojí dlouhověkostí, spí pouze dvě hodiny denně. Koaly spí 22 hodin denně, ale žijí pouze deset let. Mravenci pak spí denně jen několik minut. Průměrnému člověku trvá usínání asi sedm minut a normální spáč se za noc 15x až 35x probudí.
Dvacet procent všech nehod na dálnici způsobuje mikrospánek. Nejlepší způsob jak se mu bránit, je prý přivření si oramene vlasů do střešního okénka (pokud ho máte). Dále doporučují si dát jablko – stimuluje trávení a dodává energii pozvolna, oproti krátkodobé vzpruhy pomocí kávy.
zdroj: Kniha všeobecné nevědomosti – Lloyd, Mitchinson