Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Krásný a zdravý trávník – nic není nemožné

Trávník je dnes součástí snad každého rodinného domku. Mít ho ale skutečně hezký, to chce trošku víc, než jenom ho občas pokosit a polít.

Na to, abychom péči o náš zelený koberec zvládli snadno a co nejkvalitněji, je nezbytné pořídit si pár pomocníků, kteří nám budou skvěle sloužit celou sezonu.

Travní sekačka

Je asi první, co se nám vybaví v spojitosti s péčí o trávník. Dnes je na trhu více variant a při výběru přihlížíme především na velikost a svahovitost pozemku.

Asi nejoblíbenější jsou elektrické sekačky, které se výborně hodí na menší pozemky (do 300 – 400 m2) s dobrým přístupem k elektrickému proudu. Navíc jsou téměř nehlučné.

Dalším, často používaným typem, jsou sekačky benzinové. I když jsou trošku hlučnější (kvůli motoru), jejich pohyb není omezený elektrickým kabelem. Využijí se i na větší plochy.

Ruční vřetenové sekačky představují nejekologičtější alternativu kosení. V dnešním světě techniky se používají méně, ale svou práci odvedou stejně kvalitně jako jejich modernější protějšky.

Robotické sekačky patří mezi novější přírůstky v péči o trávník. Jsou to takoví sofistikovaní pomocníci, kteří pokosí i bez nás. Hodí se na rovné nebo jen mírně svahovité pozemky. Ovšem za takovou službu je nezbytné si připlatit, co se odráží i ve vyšší pořizovací ceně těchto sekaček.

Kromě výše uvedených typů existují i speciální sekačky – trojkolové, mulčovací nebo sekačky na vysokou trávu. Často se vyrábí bez sběrného koše. Na opravdu velké plochy je nejlepší pořídit si traktor na kosení.

Vyžínač trávy (strunová sekačka)

Tento naše kosení dovede do zdárného konce úpravou okrajů trávníku. Také je neocenitelný ke kosení malých, úzkých nebo hůře dostupných míst. Můžeme si vybrat elektrickou nebo benzinovou verzi.

Vertikutátor

Používá se sice jenom dvakrát v roku (jaro, podzim), ale neměl by chybět ve výbavě ani jednoho milovníka krásného trávníku. Jeho používáním se trávník prořezává, odstraňují se suché části, plst.

Tyto činnosti vedou k lepšímu pronikání vody a živin do půdy, které trávník pak lépe využije. Navíc se trávník díky ošetření vertikutátorem hezky zahustí.

Aerifikátor

Je podobný vertikutátoru, použijeme ho však ještě méně (jednou ročně). Slouží na hloubkové provzdušnění především staršího trávníku.

Vozík na hnojivo

Také velice užitečný pomocník. Rozhodit hnojivo je, samozřejmě, možné i ručně, ale nikdy to nebude tak kvalitně provedeno jako pomocí vozíku. Jeho použitím zajistíme správné dávkování a rovnoměrné rozdělení hnojiva po celé ploše.

Vyhněme se tak nepěkným flekům v trávě. Vozíky se prodávají s různým záběrem, takže i tu si můžeme vybrat.

Kromě vozíku můžeme na rozhození hnojiva použít i ruční rozhazovač, který je stejně spolehlivý jako vozík.

Válec

Možná se zdá být zbytečný, když už máme trávník založený, ale práce pro něj se taky najde. Třeba když dosíváme prázdné nebo poškozené místa v trávníku, nebo když je potřeba vyrovnat menší terénní nedostatky.

Fukar

Tohle je takový příjemný doplněk ve starostlivosti o trávník. Bez větší námahy zbaví plochu listí a jiných nečistot, které by, kdyby zůstali ležet přes zimu na trávě, vedli k její zahnívaní a tak by zbytečně naši trávu poškozovali.

Teď se vám asi zdá, že je těch pomůcek nějak moc. Ovšem není nutné, abyste si je kupovali všechny – některé, hlavně ty méně používané, je možné si i půjčit v specializovaných půjčovnách za adekvátní poplatek.

Také si můžeme říct, že všechny úkony u trávníku není nutno provádět a tak není ani nutné mít tohle všechno. Ale pamatujte, čím více doporučených procedur trávě dopřejete, tím dřív a trvaleji dosáhněte trávník svých snů.

A na závěr nezapomeňte – po sezoně vaše pomocníky správně ošetřete a uložte na odpočinek tak, aby zase na jaře byli v plné síle připraveni spolehlivě sloužit.

Krásný a zdravý trávník – nic není nemožné
Přesunout se na začátek