- Billy Kid se ve skutečnosti narodil pod jménem Henry McCarty. Známé jméno William J. Booney bylo jen jedním z mnoha pseudonymů, které používal. A Bill Kid se mu začalo říkat až v posledním roce života, do té doby byl prostě Kid.
- Thomas Crapper vynalezl poklop kanálu, koupelnové studio a plovákový ventil, ale proti rozšířené představě nikoli splachovací záchod.
- Mozart se celým jménem jmenoval Johann Chrysostomus Wolfgang Theophilius Mozart. Sám si ale říkal Wolfgang Amade (nikoli Amadeus) nebo Wolfgang Gottlieb, obojí podle překladu slov „Boží láska“. Velice zvláštní případ prostředního jména představuje Harry S. Truman, kde S není zkratka (rodiče se totiž asi nemohli dohodnout, prostřední jméno kterého dědečka bude pro něj zvoleno).
- Jméno města Nome na Aljašce vzniklo omylem. Nápis na mapě zněl: „Name?“
- Hlavní město Thajska se jmenuje Grungtejp, běžně užívaný „Bangkok“ se už v Thajsku přes 200 let nepoužívá. Grungtejp je pouze zkratka oficiálního jména, jež má celkem 152 písmen a je to nejdelší místní název na světě.
- Největší město na světě je Honolulu, protože podle tamního zákona z roku 1907 je město a kraj Honolulu totéž, takže „město“ zahrnuje všechny severozápadní havajské ostrovy a má rozlohu 5509 km2. 72 % „města“ tvoří moře. Havaj je jediný stát USA, kde se pěstuje káva. Nejlidnatější město na světě je Mumbai (Bombaj) s 12,8 miliony obyvatel (víc než 29 000 na km2!), s aglomerací Tokio (35,2 milionu lidí).
- Největší uměle vytvořený objekt na světě je patrně skládka odpadu Fresh Kills na ostrově Staten Island (12 km2), jež v době nejvyšší velikosti přesahovala o 25 m sochu Svobody. (Alternativní odpověď Jimmy Cartera: Holandsko.)
- Nejstudenější místo ve vesmíru je ve Finsku, kde v roce 2000 vědci ochladili rhodium na desetinu miliardtiny stupně nad absolutní nulou. Jinak ovšem ve vesmíru jen zřídka klesá teplota pod –245 °C. Nejnižší přirozenou teplotu (–271 °C) má Bumerangová mlhovina. Nejnižší teplota naměřená na Zemi je –89,2 °C v Antarktidě.
- Poslední (neboli čtvrtá) doba ledová neskončila, stále probíhá. Současné klima se nazývá „interglaciál“, což je období v rámci doby ledové, ne mezi dvěma dobami ledovými.
- Dnes už nežije v iglú zřejmě nikdo. Většina iglú byla postavena z kamene nebo kůží. Iglú ze sněhu si stavěli jen kanadští Eskymáci. Podle censu 14 000 Eskymáků provedeného ve 20. letech 20. století jich jen 300 nějaké iglú vidělo.
- Eskymák označuje celou řadu různých skupin a nemusí to být nadávka, jak se někdy říká. Spousta Eskymáků na Aljašce si tak dokonce sama říká, protože rozhodně nejsou Inuité, což je dnešní politicky korektní výraz, který však označuje jen jeden z kmenů. Eskymáci v řadě míst světa to slovo neznají. Eskymáci se nezdraví „třením nosů“. Kdyby si sedli do aut po pěti, dokázali by všichni Eskymáci světa zaparkovat na Mezinárodním letišti v Los Angeles. Pro sníh mají nanejvýš čtyři výrazy, ne desítky či stovky.
- Lidé se nevyvinuli z lidoopů a určitě ani z opic. Lidé a lidoopi se vyvinuli ze společného předka, ale toho se ještě nepodařilo nalézt. K prvním lidem mimo Afriku patřili obyvatelé Andamanských ostrovů, jichž dnes zbývá jen zhruba 400. Žijí extrémně izolovaně, nikdo se zatím nenaučil jejich jazyk a jeden z kmenů ani neumí rozdělat oheň.
- Princip „přežití nejsilnějších“ vymyslel Herbert Spencer. Darwin mu ve svojí knize složil kompliment. Spencer vynalezl rovněž kancelářskou sponku. Dnes se na světě prodá ročně asi 11 miliard kancelářských sponek, ale podle nedávného prozkumu se jen 5 ze 100 000 prodaných spojek opravdu použije ke spojení papíru.
- Kuličové pero vynalezl John J. Loud. Maďar Lászlo Biró, podle kterého se kuličkovému peru dnes říká, ho zdokonalil a začal ve velkém prodávat.
- Na školní tabuli píšeme ve skutečnosti sádrou. „Křída“ nemá se skutečnou křídou vůbec nic společného, dokonce ani neobsahuje stejné chemické prvky.
Nevědomost – díl 4.