Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Nevědomost – díl 9.

 • Jahody, maliny a ostružiny nejsou bobule, ale souplodí peckovic. Bobule jsou mj. rajčata, pomeranče, citrony, grapefruity, vodní melouny, kiwi, okurky, hroznové víno, maracuja, papája, borůvky a banány.
 • Vlašské, lískové a pekanové ořechy, kaštany, bukvice nebo žaludy jsou ořechy, zatímco arašídy, mandle, pistácie, para, kešu a kokosové ořechy nikoli. Pistáciové „ořechy“ jsou vysoce nebezpečné, protože jsou náchylné k samovznícení, navíc pořád absorbují kyslík a uvolňují CO2, takže námořníky na lodích mohou otrávit.
 • Uvnitř kokosového ořechu není „mléko“, ale kokosová voda. Je to mj. lék na kocovinu, je sterilní a izotonická (má stejnou rovnováhu solí jako lidská krev). Kokosový olej se dnes prodává jako nejzdravější tuk. Nezvyšuje cholesterol.
 • Kapitán Cook nevozil na palubě jako lék proti kurdějím limety ani citrony. Měl tam sudy s kysaným zelím a ovocnou šťávou, jenže obojí uvařené, takže většinu vitamínu C se tím ztratila. Magellan ztratil kvůli kurdějím polovinu posádky, ale Cook je zřejmě ignoroval, protože na jeho lodích se na ně umíralo vzácně.
 • Kapitán Cook neobjevil Austrálii. 150 let před ním ji viděli Nizozemci a první Angličan, který tam přistál, byl William Dampier, v jehož posádce byl i Alexander Selkrik, vzor pro Robinsona Crusoe. Ovšem v poslední době se prosazuje myšlenka, že první cizinci, kteří zakotvili v Austrálii, byli v roce 1432 Číňané.
 • „Kangaroo“ neznamená „já nevím“. V jazyce jednoho australského kmene to je skutečně slovo pro jeden druh klokana, avšak angličtí osadníci je používali pro všechny klokany a jiný domorodý kmen si to vyložil jako „zvíře, o kterém ještě nikdo neslyšel“, a protože do té doby nikdy neviděli koně, začali tak říkat anglickým koním.
 • Největší samostatná skála světa není Ayers Rock, ale hora Augustus (alias Burringurrah) v západní Austrálii. Je 2,5krát větší, na výšku má 858 m a hřeben dlouhý přes 8 km. Je navíc daleko starší, neboť je pozůstatkem mořského dna staršího než miliarda let. Podloží pod ním je staré 1,65 miliardy let.
 • Bumerangy neslouží pro lov klokanů, ale jako imitace jestřábů, aby nalákaly lovné ptáky do hnízd. Nepoužívali je výhradně domorodí Australané, protože nejstarší bumerang byl nalezen v Polsku a je starý přes 18 000 let.
 • Kanibalové nevařili lidi v hrncích, protože technologie pro tak velký hrnec byla známa až v 19. století. Kniha The Man-Eating Myth (1979) vyvolala „popírání kanibalismu“ s tím, že šlo jen o rasistický výmysl, ale nedávné výzkumy prokázaly, že kanibalismus opravdu existoval, většinou však jen pro rituální účely.
 • V náboženství voodoo neexistuje žádná tradice propichování lidských figurek s cílem tím někomu ublížit. Tento mýtus je odvozen z evropské figurky, cílem většiny rituálů voodoo je léčení. Říká se, že „Haiťané jsou z 80 % křesťané a ze 100 % voodoo“.
 • Ježíše navštívilo mezi dvěma a dvaceti mudrci. Zřejmě to byli zoroastriánští astrologové, kněží nebo perští úředníci, a dokonce mezi nimi mohly být ženy.
 • Santa Claus (neboli sv. Mikuláš) pochází (stejně jako sv. Jiří) z Turecka. Červený mužík zvaný „Santa“ v červených šatech, s plnovousem, soby a pytlem hraček se poprvé objevil v básni Clementa Clarka Moore z roku 1823. Až později se do příběhu dostal Severní pól, jenže v roce 1927 Finové prohlásili, že Santa Claus žije ve finském Laponsku, protože na severním pólu by sobi nepřežili kvůli nedostatku lišejníků.
 • Popelčiny střevíčky byly z veverčí kůže. Charles Perrault, který v 17. století napsal dnes známou verzi příběhu, zaměnil slovo „vair“ (veverčí kůže) z původní francouzské lidové pohádky, za podobně znějící „verre“ (sklo).
 • Masážní žínky lufa nepocházejí z moře (to jsou mořské houby), ale ze stromu lufa.
 • Balsové dřevo je nejpevnější podle tuhosti, ohebnosti i stlačitelnosti, není ovšem nejlehčí. Nejlehčí je dřevo stromu whau z Nového Zélandu.
Nevědomost – díl 9.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek