Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Pokročilé metody vyhledávání na internetu pomocí Google

Na Google umí vyhledávat úplně každý. Tedy pokud se bavíme o standardním vyhledávání, tj. zadám klíčové slovo a potvrdím vyhledání. Jednoduché a funkční. Nicméně Google umí vyhledávat i pomocí tzv. operátorů a to už málokdo ovládá. Ukažme si to tedy na příkladech. Základní operátor je AND (a). Takže zadáme dotaz třeba auto AND dovoz AND ford. A Google nám najde všechy stránky, kde se ony slova vyskytují bez ohledu na pořadí. Nezapomeňte zadat AND velkými písmeny.

Další z operátorů je OR (nebo). Tj. najde jeden výraz nebo druhý výraz. Použití snadné: auto OR motocykl najde vše, kde se vyskytuje i jediné slovo z obou. Slov může být až deset. Poslední z těchto operátorů je NOT. Tj. zápis pivo NOT chmel najde všechny stránky, kde se vyskytuje slovo pivo ale už nevyskytuje slovo chmel. Operátory lze v dotazu také spojovat.

Pokud hledáme přesnou frázi, zadáme ji do uvozovek, takže dotaz „kladivo na čarodějnice“ najde tuto přesnou frázi. Operátor * (hvězdička) zase nahrazuje jedno slovo v dotazu, dvě hvězdičky pak dvě slova. Použití například jako „kladivo * čarodějnice“. Najde frázi s vynecháním jednoho slova.

Dalžím známým oprátorem je intitle. Tj. v titulku webové stránky. Takže intitle:rum najde všechny weby, kde je v titulku slovo rum. Lze opět kombinovat – takže bílý intitle:rum najde všechny weby, kde je v titulku strány slovo rum a na webu se vyskytuje slovo bílý. Pokud chceme vědět, které dané stránky odkazují na hledaný web použijeme operátor link. Takže link:info365.cz najde všechny stránky, které odkazují na web info365.cz. Někdy chceme znát všechny stránky daného webu. Na to je vyřazen operátor site. Pokud napíšeme site:info365.cz zobrazí se všechny stránky webu info365.cz.

Velmi důležitým operátorem je  filetype. Ten umožní hledat jen v dokumentech s danou koncovkou. Takže příkaz dieta filetype:pdf najde všechny PDF dokumenty, kde se slovo dieta vyskytuje. Posledním zajímavým operátorem je cache. Někdy je možné, že daná stránka už neexistuje, takže příkaz cache zobrazí její poslední funkční podobu. Po zadání cache:www.info365.cz najde podobu této stránky starou tak cca týden.

Operátorů je velká spousta. Pokud hledáte podrobnou dokumentaci, podívejte se sem.

Pokročilé metody vyhledávání na internetu pomocí Google

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek