S jarním obdobím jsou neodmyslitelně spjaty Velikonoce. Hned po Vánocích jde o druhý nejoblíbenější svátek, který je spojen s řadou zvyků a tradic. Velikonoce jsou na rozdíl od Vánoc pohyblivé, jejich datum není přesně stanoveno a každý rok se mění.
Velikonoce jsou zároveň nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, který je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista.
Trocha historie
Ještě než se dostaneme k velikonočním tradicím, řekneme si více informací o historii Velikonoc. Jde o nejvýznamnější křesťanské svátky, které symbolizují zmrtvýchvstání Ježíše, které následovalo tři dny po jeho umučení.
Každý rok tento jarní svátek připadá na jiné datum, které má však své opodstatnění. Řídí se podle prvního jarního úplňku, hned první neděli po něm jsou Velikonoce. V případě, že první jarní úplně připadá na neděli, Velikonoce se slaví až další neděli.
Obvykle tedy velikonoční pondělí vychází v rozmezí od 23. března do 26. dubna. Velikonočním pondělím tyto svátky vrcholí, předchází mu však takzvaný Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.
Pašijový týden
Velikonoce máme často spojené s tím, že děti mají prázdniny, Velikonoční pondělí je zároveň státním svátkem. Co jednotlivé velikonoční dny vlastně symbolizují?
Zelený čtvrtek nenese svůj název „jen tak“. V tento den byste měli jíst zelená jídla (obvykle špenát, kopřivy, řeřichu atd), aby byl člověk zdravý.
Velký pátek je den smutku, protože v tento den byl Ježíš ukřižován. Zejména pro věřící je tento den velice důležitý.
Bílá sobota je dnem, kdy byl Ježíš uložen do hrobu. V domácnostech to vonělo po buchtách, mazancích a dalších dobrotách. Muži pletli pomlázky a dívky zdobily vajíčka.
Velikonoční neděle je největším svátkem celého liturgického roku.
Velikonoce vrcholí na Velikonoční pondělí, který je oblíbené především pro muže, kteří mohou vyšlehat všechny dívky a ještě dostanou odměnu. Říká se, že dívka, která je pořádně vyšlehána, bude celý rok zdravá.
Oblíbené velikonoční tradice
Mezi nejoblíbenější velikonoční tradice patří zdobení vajíček. Málokdo si dovede představit Velikonoce bez vajíček, je to stejné, jako Vánoce bez dárků. Malování vajíček chytne každého, zejména pak rodiny s malými dětmi.
Vajíčka můžete zdobit buď vyfouknutá, ta jsou vhodná na ozdobu, pro koledníky však volte vajíčka uvařená na tvrdo. Vajíčka vařte deset minut v osolené vodě, ve které by nemělo prasknout. Dalším typem, jak zabránit popraskání, je vajíčko propíchnout tenkou jehlou na konci.
Barvení vajíček baví nejvíce děti. Máte hned několik možností. Oblíbené je typické barvení vajíček v předem zakoupené barvě, nebo polepování speciálními nálepkami.
Ti šikovnější se mohou pustit do náročnějšího zdobení vajíček za pomoci různých ornamentů. Velmi pěkně působí malování za pomoci barevného vosku. Ručně malovaná vajíčka jsou skutečně překrásná.
Pomlázka
Dříve si chlapci pletli pomlázky sami, dnes je můžete zakoupit kolem Velikonoc prakticky všude. Pomlázka je hned po vajíčkách významným symbolem Velikonoc. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci s pomlázkou, aby vyšlehali díky a dostali koledu. Koledou mohou být právě ručně malovaná vajíčka, nebo čokoládové pamlsky.
Další symboly Velikonoc
K Velikonocům patří také zajíček, který symbolizuje jaro. Dále pak kopřivy, které se dávají do Velikonoční nádivky, Velikonoční mazanec nebo beránek, který se dává na stůl.
Již několik týdnů před Velikonocemi se můžete setkat s velikonočními jarmarky, ve kterých si lze nakoupit mnoho drobností, které dokonale vyzdobí váš by či dům. Pokud se vám nechce utrácet, udělejte si výzdobu sami. Letos tyto svátky připadají na začátek dubna.