Tímto dnešním článkem tak trochu navážu na předchozí články. Přeci jen už mám nějakou tu zkušenost se psaním, proto mě napadlo sepsat takový „malý návod“, jak na to.
Jestli se tím budete řídit, nebo ne, je na vás, nikdo vám nic nenutí, ale mě toto níže popsané celkem hodně pomáhá ;-).
Když jsem začínal, trvalo mi napsání čehokoliv poměrně dlouho a to nejen kvůli tomu, že bych psal pomalu. Ono něco kloudného vymyslet, napsat a sesumírovat do nějaké přijatelné podoby zabere nějaký ten čas a já nikdy (a to ani teď) si neuměl sednout k pc s vědomím, že mám například dvě hodiny čas, tak prostě něco napíšu.
Kdybych použil sportovní terminologii, tak prostě z voleje to neumím a potřebuji k tomu nějakou předešlou přípravu a proto jsem začal používat systém různých poznámek.
Něco mě během dne napadne a i když je to kolikrát třeba blbost, tak si to napíšu. Pokud nejsem u pc, postačí obyčejný kus papíru.
Tyto poznámky obsahují vždy danou věc, o které bych cca mohl napsat a nějaké doplňující body k tomu. Toto provozuji i když si například čtu, či jentak bezúčelově brouzdám na internetu a něco mě opravdu zaujme.
Internetovou část poznámek jsem nejprve řešil různými záložkami v prohlížeči, jelikož jsem byl líný, ale po krátkém čase jsem zjistil, že je to maximálně neefektivní (většinou danou věc musíte přečíst vícekrát, než dojdete jen k té pro vás zajímavé části, takže ztráta času) a s přibývajícími záložkami je v tom pěkný bordel akorát.
Na ručně psané poznámky jsem si pořídil obyčejný kancelářský šanon, kde mám vše přehledně rozdělené a na poznámky v pc využívám přehledně vytvořené složky. Díky tomuto jednoduše kliknu, či sáhnu přesně tam, co potřebuji.
Pokud jsou poznámky dostatečně připravené (zde není univerzální klíč a každý si musí udělat svůj systém, který mu bude vyhovovat, proto více nespecifikuji), tak díky nim jsem schopný článek napsat, zkontrolovat a upravit do maximálně 20 až 30 minut dle jeho délky, což si myslím, že není vůbec špatné.
Je to dobré hlavně ve chvíli, kdy má člověk takzvané hluché období (období, kdy ho nic moc nenapadá) a nevíte o čem psát, tak sáhnete do poznámek a téma je hned na světě.
Velkou výhodou poznámek (alespoň těch základních) je, že si je můžete dělat díky minimální náročnosti kdekoliv a kdykoliv (v práci, ve škole, u lékaře atd.) a později je třeba více doplnit, upravit atd..
Další důležitá věc je, že píšu opravdu jen tehdy, pokud na to mám chuť a náladu. Dělat cokoliv, jen proto, že člověk musí nestojí za nic a výsledek tomu často i odpovídá. Když si k tomu sednete s chutí, tak text přibývá skoro sám ;-).
Prospěšné je také eliminovat veškeré rušivé elementy. Každý člověk to má nastavené jinak. Já to mám jak kdy, někdy potřebuji naprosté ticho a někdy rád u psaní poslouchám muziku, případně TV (většinou Discovery, Travel Channel a podobné oddechové záležitosti) jako zvukovou kulisu. Vždy se zařídím dle momentálního rozpoložení.