Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Co je kouzelný ukazatel EBITDA?

Na serveru lupa.cz jsem našel jeden zajímavý komentář ke článku – pojednává o ekonomickém ukazateli EBITDA. Proto si ho dovoluji publikovat v téměř původní podobě. Šlo o to, že jedna známá velká firma má do dlouhé době kladné EBITDA.

Když už v tom článku zaznělo něco o EBITDA tak pro představu čtenáře.

Stačí vymyslet dost velký projekt, na jehož konci je dlouhodbý majetek vlastní výroby. Všechny mzdové náklady spojené s projektem a odpisy na projektu použitého vybavení se pak do hospodářského výsledku společnosti fakticky promítnou až při odpisu tohoto dlouhodbého majetku. Kouzlo EBITDA (výnosů před placenými úroky, daněmi a odpisy) je v tom, že odpisy se do něj nepočítají.

Příklad: máte firmu, která prodá služby za 100 kreditů za rok, zaměstnanci makají na výrobě supernadupaného systému pro automatizaci služeb, sice vás zaměstnanci stojí 2.000 kreditů na rok, ale je to investice do budoucna, náklady na prodej a provoz služby jsou 20 kreditů za rok. Výsledek je kladná EBITDA ve výši 80 kreditů za rok.

Jestli jste zbohatli o 80 kreditů, nebo schudli o 1920 kreditů se ukáže až v dalších letech. Každopádně, pokud za druhý rok prodáte služby za 200 kreditů, při nákladech na služby 10 kreditů (míň než loni, protože projekt automatizace byl úspěšný), bude Vaše EBITDA 190 kreditů a můžete se plácat po ramenou?? Možná ano, spíš ne.

Ještě pořád tu visí těch 2000 Kreditů, které jste dali zaměstnancům na vývoj supernadupadného systému v prvním roce. OK, tak na ty máte úvěr na 9,5% p.a., čerpali jste jej průběžně první rok (0 na začátku 2000 na konci), takkže na úrokách za první rok jste dali 95 kreditů, ale ty se taky nepočítaly do EBITDA, druhý rok jste zaplatili na úrokách 190 kreditů, zase se nepočitaly do EBITDA, takže pohoda.

Jak na tom jste tedy na konci druhého roku? EBITDA 190, tedy je v černých číslech, náklady na úvěr 190, odpis supernadupaného systému 666. Pokud firmu vlastníte sám, tak si na efekt můžete přímo šáhnout – jste ve ztrátě 666 kreditů při celkových ročních tržbách 200 kreditů a s dluhem 2000 kreditů.

Pokud jste opravdu vyvinuli supernadupaný systém a lidi ho chtějí, tak třetím rokem už možná budete mít na to, abyste platili jistinu z úvěru. Pokud jste si supernadupaný systém spíš vysnili a vaše sny se neslučují s realitou, případně jste si jen chtěli schovat provozní náklady do nějakého projektu, abyste měli hezkou EBITDA, tak máte problém.

To je jen nástin toho, co EBITDA je. Ten ukazatel ale není zlo, je to jen nástroj, který může být použit v dobrém i zlém.

 

Co je kouzelný ukazatel EBITDA?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek