Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Dá se v České republice uživit psaním blogu?

Na zahraničních, hlavně anglicky psaných stránkách je toto téma celkem často propírané a v zahraničí existuje xxx lidí, co se tímto skutečně živí.

Přeci jen anglicky hovořících lidí je po světě víc než dost a jsou v této oblasti i mnohem větší možnosti (ale také konkurence) už i vzhledem k početnějšímu publiku.

Občas narazím na zajímavou diskuzi na toto téma i u nás v České republice a názor většiny diskutujících je, že u nás na toto není moc velký prostor (není dostatečně široké publikum) a podařit se to může jen velmi malému množství lidí.

Největší problém je vždy monetizace obsahu. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by byl ochotný za jakýkoliv obsah platit a toto je tak trochu globálnější trend v Česku.

Zpoplatnit obsah uživatelům je na 99% cesta do pekel a pro mnoho webů by to znamenalo odliv návštěvníků, možná i jejich zánik.

Psát si, co člověk chce (prostě mít 100% kontrolu nad obsahem) a uživit se tím moc dobře prostě nefunguje, ale neříkám, že to nejde. Příjem z reklamy a affiliate často není kdovíjaký a moc způsobů, jak nenásilně vydělat (aby to návštěvníka nic nestálo) na návštěvníkovi stránek nezbývá.

Jisté východisko pro mnoho tvůrců obsahu jsou takzvané PR články. Za jeden takový článek dostane autor kolikrát tolik, že si to pomocí PPC reklamy nevydělá ani za rok.

Zde je ovšem problém v tom, že takové články nejsou moc oblíbené mezi návštěvníky a častější publikace takových článků může znamenat pokles návštěvnosti.

Osobně takové články též nemám rád, nebaví mě je psát a ani je nechci publikovat. Vím, že se tímto názorem a postojem připravuji dobrovolně o x tisíc korun měsíčně, ale dovedu si celkem živě představit, jak by to tu za chvilku vypadalo dle poptávky, která mi chodí.

Netrvalo by dlouho a bylo by i po poptávce, jelikož bych byl jediný, kdo by sem na Kecy k věci.cz chodil. Udělat někomu reklamu mi nevadí, naopak, pokud je mi něco sympatické, propaguji to i zadarmo.

Rád si dělám věci po svém, bez toho, abych musel někomu zaprodat svou duši, jako nějaká laciná pouliční děva a za pár korun si nechat diktovat podmínky (chci ty a ty odkazy a článek bude takový a takový).

Již několikrát se mi stalo, že články, které jsem publikoval před xx dny, měsíci naprosto nezávisle a zdarma se mi zaplatily „opožděně“. Jak to?

Ozvali se mi firmy, o kterých jsem napsal s tím, že se jim článek líbí a pravidelně jim přivádí návštěvníky (nové zákazníky), tak by mi rádi poděkovali tou a tou formou ;-).

Přesto všechno, co jsem napsal výše si myslím, že se uživit psaním blogu dá i v České republice a dokonce i bez toho, aby člověk musel psát a publikovat PR články v podobě, jaké je většina lidí zná.

Není to sice nic snadného a nestane se to ze dne na den, ale s trochou píle, zarputilostí a vytrvalosti to jde. Nesmí mít člověk okamžitě velká očekávání (miliony z toho fakt asi nikdy nebudou, ale minimálně plat, jako někde ve fabrice z toho po čase dostat jde ;-)) a nesmí se nechat ničím odradit.

Jsem toho názoru, že když se chce, tak jde skoro vše. Největší problém většiny lidí je ten, že dlouho u ničeho nevydrží, přepadne je lenost, pochybnosti a podle toho také věci většinou dopadnou. Skončí neúspěchem!

Proč si myslím, nebo proč jsem přesvědčený, že se psaním blogu dá uživit? Důvod je jednoduchý: statistiky vs. matematika. Jako provozovatel tohoto webu/blogu mám možnost sledovat, co a jak funguje. Měsíc co měsíc vše pozvolna roste.

Někdo by mohl namítnout, že každý růst se jednou zastaví. Ano, to je sice pravda, ale stále existují různé možnosti, jak ten růst podpořit, nebo minimálně vše udržet na určité přijatelné hladině ;-).

Dá se v České republice uživit psaním blogu?
Přesunout se na začátek