Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Jak se bránit zvýšenému pocení?

Je třeba si uvědomit, že pocení je naprosto přirozený jev každého organismu, kdy dochází k regulaci teploty těla a brání tak riziku přehřátí. Nadměrné pocení, nebo též hyperhidróza může postihnout každého člověka bez výjimky. Tímto problémem trpí zhruba 4  procenta lidské populace. Příčiny zvýšeného pocení hledejme především ve špatném životním stylu, ve stresu, kvůli užívání některých léků nebo dokonce i možný vliv dědičnosti. Nejčastěji se nadměrně potí ruce , nohy a hlavně podpaží.

Proti pocení nám může pomoci pití čajů a to především ovocných – šalvějový, ibiškový a meduňkový. Naopak pocení podporuje strava jako koření, chilli, káva, cibule a česnek. Vhodné proti pocení jsou též citrusové plody. Důležité je také nosit oblečení z kvalitních materiálů, především z bavlny – proti pocení chodidel zase volnější a větranou obuv.

V lékárně se dají sehnat přípravky založené na bázi aluminia – hliníku. Fungují tak, že se večer na umytá místa nanese krém a ránose zase smyje. Cca po 4-5 večerních aplikacích stačí krém aplikovat libovolně jen jednou týdně a problémy s pocením časem ustoupí. Aplikace hliníku však není nejzdravější a dodnes nejsou známy účinky na tělo. Hodně se diskutuje o vlivu hliníku na rakovinu prsu, pozor – nepodceňovat a poradit se s lékařem.

A jak lze zvýšené pocení rozpoznat od pocení naprosto běžného? Nadměrně se potí člověk, který se potí až pětkrát více než je normální. Samozřejmě ten,  koho se nadměrné pocení týká, to nemá v životě snadné. Není mu to především vůbec příjemné, lidé kolem na něj divně koukají a šeptají si o tom za jeho zády. Chybou pak samozřejmě je, že většina tímto postižených lidí se snaží pocení spíše zakrýt, než aby navštívila odborného lékaře a poradila se s ním, co se s tím dá dělat.

Existuje mnoho metod, jak tento problém řešit a vyřešit. Jednotlivé metody se od sebe liší hlavně dostupností, účinností, kterou lze tou kterou metodou dosáhnout, cenou a možnými vedlejšími účinky. Při nadměrném pocení však nesahejte po obyčejných komerčních antiperspirantech, ty vám nejspíše nepomohou. Na trhu existují dermatologicky schválené výrobky známé jako Perpsi-Guard, které neutralizují nepříjemný zápach.

Dražší metodou, jak se nepříjemného pocení účinně zbavit, je injekční aplikace botulotoxinu. Musíte však mít na vědomí skutečnost, že vždy je něco za něco. Tato metoda vám může pomoci, ale vpravujete s její pomocí do svého těla toxické látky. Jedna aplikace vydrží  několik měsíců a stojí přibližně od 10 do 18 tisíc korun, čili nic levného.

Pocení lze vyřešit i zákrokem lékaře-chirurga, který odstraní část kůže v kritickém místě, kde je obsaženo největší množství potních žláz. Toto už je ovšem velký zásah do těla, podobně jako každá operace.

Jak se bránit zvýšenému pocení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek