>

K čemu se používaly bumerangy ve skutečnosti?

Myslíte si, že na lov klokanů? Zkuste se nad tím zamyslet. Bumerangy jsou udělány tak, že aby se vracely. Jsou rychlé a lehké. Dokonce i ty největší by klokanovi, co má 80 kg, nezpůsobily více než bolení hlavy a i kdyby ho snad skolily, k čemu by pak bylo dobré, aby se vůbec vracely nazpět?

Ve skutečnosti to však vůbec nebyly zbraně. Používaly se k imitaci jestřábů, aby nalákaly lovné ptáky do hnízd pověšených na stromech – byli to vlastně dřevění létající psi ve tvaru banánu. Stejně tak je nepoužívali výhradně asustralští domorodci – aboriginové. Nejstarší předmět podobného druhu byl nalezen v jeskyni Olazowa v polských Karpatech a pochází z doby před 18000 lety. Vědci ho vyzkoušeli a zjistili, že doposud funguje.

To nasvědčuje tomu, že existovala dlouhá tradice používání bumerangů – jejich fyzikální vlastnosti musí být tak přesně vyvážené, že není pravděpodobné, že by se jednalo o ojedinělý exemplář. Nejstarší bumerangy z Austrálie jsou staré okolo 14000 let.

Různé typy vrhacích dřev se používaly i ve starověkém Egyptě od roku 1340 před naším letopočtem. V západní Evropě používali Gótové kolem roku 100 našeho letopočtu vrhací návratné dřevo zvané cateia k lovu ptáků. V 7. století popsal sevilský biskup cateiu takto:” Galové používají jakousi střelu z velmi pružného materiálu, která neléká příliš daleko, neboť je těžká, ale vždy doletí. Lze ji zlomit pouze velkou silou. Vrhnel-li j ivšak zdatný střelec, vrátí se k němu zpět.”

Australští domorodci se zřejmě naučili bumerang ovládat proto, že nikdy nevyvinuli luk a šípy. Většina australských národů používala jak bumerangy, tak i vrhací dřeva, která se však nevracela, tzv. kylies.

Slovo “boumarang” se objevuje v angličtině poprvé okolo roku 1822. Pochází z jazyka kmene Turuwal žijícího na řece George nedaleko australského Sydney. Turuvalové měli pro své lovecké zbraně i jiná slova, ale pro navracející se dřevo používali pouze výraz bumerang. Turuwalština je součástí jazykové rodiny Dharuk. Mnoho aboriginských slov, které převzala angličtina, pochází právě z jazyků Dharuk, mimo jiné dingo a koala.

zdroj:Kniha všeobecné nevědomosti – LLoyd, Mitchinson

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


tři + = 9

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Červen 2022
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr