>

K čemu se používaly bumerangy ve skutečnosti?

Myslíte si, že na lov klokanů? Zkuste se nad tím zamyslet. Bumerangy jsou udělány tak, že aby se vracely. Jsou rychlé a lehké. Dokonce i ty největší by klokanovi, co má 80 kg, nezpůsobily více než bolení hlavy a i kdyby ho snad skolily, k čemu by pak bylo dobré, aby se vůbec vracely nazpět?

Ve skutečnosti to však vůbec nebyly zbraně. Používaly se k imitaci jestřábů, aby nalákaly lovné ptáky do hnízd pověšených na stromech – byli to vlastně dřevění létající psi ve tvaru banánu. Stejně tak je nepoužívali výhradně asustralští domorodci – aboriginové. Nejstarší předmět podobného druhu byl nalezen v jeskyni Olazowa v polských Karpatech a pochází z doby před 18000 lety. Vědci ho vyzkoušeli a zjistili, že doposud funguje.

To nasvědčuje tomu, že existovala dlouhá tradice používání bumerangů – jejich fyzikální vlastnosti musí být tak přesně vyvážené, že není pravděpodobné, že by se jednalo o ojedinělý exemplář. Nejstarší bumerangy z Austrálie jsou staré okolo 14000 let.

Různé typy vrhacích dřev se používaly i ve starověkém Egyptě od roku 1340 před naším letopočtem. V západní Evropě používali Gótové kolem roku 100 našeho letopočtu vrhací návratné dřevo zvané cateia k lovu ptáků. V 7. století popsal sevilský biskup cateiu takto:” Galové používají jakousi střelu z velmi pružného materiálu, která neléká příliš daleko, neboť je těžká, ale vždy doletí. Lze ji zlomit pouze velkou silou. Vrhnel-li j ivšak zdatný střelec, vrátí se k němu zpět.”

Australští domorodci se zřejmě naučili bumerang ovládat proto, že nikdy nevyvinuli luk a šípy. Většina australských národů používala jak bumerangy, tak i vrhací dřeva, která se však nevracela, tzv. kylies.

Slovo “boumarang” se objevuje v angličtině poprvé okolo roku 1822. Pochází z jazyka kmene Turuwal žijícího na řece George nedaleko australského Sydney. Turuvalové měli pro své lovecké zbraně i jiná slova, ale pro navracející se dřevo používali pouze výraz bumerang. Turuwalština je součástí jazykové rodiny Dharuk. Mnoho aboriginských slov, které převzala angličtina, pochází právě z jazyků Dharuk, mimo jiné dingo a koala.

zdroj:Kniha všeobecné nevědomosti – LLoyd, Mitchinson

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


šest × = 48

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Květen 2022
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr