>

Které zvíře je nejnebezpečnější na světě pro člověka?

Ne není to ani had, ani štír, ani žralok či medvěd. Je to komár. Polovinu všech lidí, kteří kdy zemřeli – celkem možná 45 miliard – zabily samičky komára (samci napadají pouze rostliny).

Komáři čili moskyti přenášejí víc než sto potenciálně smrtelných nemocí, jako je malárie, žlutá zimnice, horečka dengue, encefalitida, filarióza a elefantiáza. I v dnešní době zabíjí jednoho člověka každých dvanáct vteřin. Je to neuvěřitelné, ale až do konce 19. století neměli lidé ani potuchy o tom, že moskyti jsou nebezpeční. Roku 1877 britský lékař sir Patrick Manson – známý jako „moskytový“ Manson – prokázal, že elefantiázu způsobuje kousnutí komára.

 O sedmnáct let později, v roce 1894, že bys se stejným způsobem mohla přenášet i malárie. Požádal proto svého žáka Ronalda Rosse, mladého lékaře působícího v Indii, aby hypotézu ověřil. Rossovi se jako prvnímu podařilo ukázat, že samičky moskyta přenášejí svými slinami parazita zvaného Plasmodium. Svou teorii vyzkoušel na ptácích.

Manson šel ještě dál. Aby prokázal, že teorie funguje i na lidech, nakazil vlastního syna – prostřednictvím moskytů dovezených v diplomatické tašce z Říma. Chlapec se naštěstí díky okamžitému podání chininu uzdravil. Ross získal v roce 1902 Nobelovu cenu za lékařství. Manson byl zvolen do Královské společnosti, pasován na rytíře a založil Londýnskou školu tropické medicíny. Celkem známe 2500 druhů moskyta, z nichž 400 patří do čeledi Anopheles, a z nich 40 je schopných přenášet malárii.

Samičky sají krev, aby pomohly dozrát svým vajíčkům, která kladou do vody. Z vajíček se vyklubou vodní larvy. Na rozdíl od většiny ostatního hmyzu jsou kukly moskytů aktivní a ve vodě plavou. Komáří samci bzučí mnohem vyšším tónem než samice, je možné je přivábit pomocí ladičky nastavené na tón H. Samičky láká na jejich hostitelích vlhkost, mléko, oxid uhličitý, tělesné teplo a pohyb. Lidem, kteří se hodně potí, a těhotným ženám hrozí větší pravděpodobnost kousnutí. Výraz moskyt pochází od slova mosquito, které ve španělštině a portugalštině znamená „muška“.

Zdroj: Lloyd, Mitchinson, Kniha všeobecné nevědomosti

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


devět − 9 =

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr