Nejde o žádný velký vynález z pera Julese Vernea. Jedná se poměrně o obyčejný prvek, který vlastnil téměř každý vesničan – o bič. Biče byly vynalezeny 5000 let před naším letopočtem a to v Číně. Nicméně až snímky ze speciálního vysokorychlostního fotoaparátu zkonstruovaného v roce 1927 ukázaly, že „prásknutí“ bičem je způsobeno nikoliv dopadem kůže o násadu, ale aerodynamickým třeskem.
Prásknutí biče způsobuje smyčka, která se na biči vytvoří, když jím švihnete. Smyčka putuje po celé délce biče a protože se kůže zužuje do tenké špičky, zvyšuje smyčka po cestě svoji rychlost, až dosáhne desetinásobku původní rychlosti. K „prásknutí“ dojde v okamžiku, kdy smyčka při rychlosti 1195 km/h prolomí zvukovou barieru.
První letoun toto dosáhl až v roce 1948 – byl to Bell X1 ve ve výšce téměř 22 km nad zemí. Rychlosti letadel přitom samozřejmě stoupaly, takže roku 1967 dosáhl letoun X-15A s lidským pilotem rychlost přes 6000 km/h ve výšce přes 30 kilometrů. Samozřejmě s kosmickým věkem to bylo vše snažší – Apollo 10 při návratu na zem padalo rychlostí asi 40 000 km/h. Touto rychlostí by se dala objet téměř celá zeměkoule právě za jednu hodinu.
zdroj: lloyd, Mitchinson – kniha Všeobecné nevědomosti