Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Měření dostupnosti webových stránek zdarma

Každého provozovatele jakéhokoliv webu by měla zajímat dostupnost jeho stránek, jelikož to má vliv nejen na návštěvnost (nefunkční stránky nikoho nezajímají!), ale vypovídá to i o kvalitě poskytovatele hostingových služeb.

Pokud se podíváte na jakoukoliv webovou prezentaci hostingových společností, téměř všude najdete nějakou informaci o dostupnosti služeb, což často bývají čísla něco jako 99,9% a různé ekvivalenty těchto čísel.

U některých je to pravda, u některých samozřejmě ne a lžou, jelikož špatné výsledky málokdo přizná a veřejně prezentuje :-).

Což o to, krátkodobí výpadek (myšlen takový, který je v řádu maximálně několika minut, ne hodin!) může mít kdykoliv kdokoliv, jelikož většinou může být způsoben i souhrou několika neovlivnitelných událostí, takže očekávat dlouhodobě po někom, že bude mít dostupnost 100% je nesmysl.

Naštěstí existuje na internetu několik nástrojů (jak placených, tak i těch free), které tu dostupnost dokážou měřit za vás a proto jsem se rozhodl sepsat takový menší několikadílný seriál o různých nástrojích na měření dostupnosti stránek.

Mnoho lidí má odpor za cokoliv platit, tak jsem se záměrně zaměřil na ty, co jsou zdarma ;-).

Jako první si tedy představíme službu s názvem UptimeRobot.

UptimeRobot vznikl v lednu 2010 a umožňuje sledovat až 50 webových stránek pod jedním vytvořeným účtem, které kontroluje každých 5 minut a to naprosto zdarma.

Pokud by vás zajímalo, jak to, že je UptimeRobot zdarma, tak je to způsobeno tím, že se autoři projektu (Umut Muhaddisoglu a Daniel Rimille) snaží jít cestou, kdy je UptimeRobot financován z reklam sponzorů, než aby to zpoplatnili pro uživatele ;-).

O případných výpadcích můžete být neprodleně informovaný, stačí si nastavit upozorňování!

Upozornění může být pomocí zaslání SMS (v ČR je podporováno pouze O2), emailu, Twitter, RSS, případně oznámením na iPhone / iPad.

Službu testuji teprve krátce a žádný výpadek jsem prozatím neměl, tak o tom, jak upozorňování funguje víc nedokážu říci.

Pokud by jste chtěli UptimeRobot snadno integrovat na web, který běží na WordPressu, tak toho snadno docílíte díky oficiálnímu pluginu.

Měření dostupnosti probíhá z několika IP adres, tak aby vám to nějak nekazilo statistiky návštěvnosti (Webalizer, AWStats, Google Analytics atd.), je potřeba IP adresy vyloučit ze sledování!

IP jsou: 74.86.158.106, 74.86.158.107, 74.86.179.130, 74.86.179.131, 46.137.190.132, 122.248.234.23 a 74.86.158.108.

Měření dostupnosti webových stránek zdarma
Přesunout se na začátek