Měření dostupnosti webových stránek zdarma

Každého provozovatele jakéhokoliv webu by měla zajímat dostupnost jeho stránek, jelikož to má vliv nejen na návštěvnost (nefunkční stránky nikoho nezajímají!), ale vypovídá to i o kvalitě poskytovatele hostingových služeb.

Pokud se podíváte na jakoukoliv webovou prezentaci hostingových společností, téměř všude najdete nějakou informaci o dostupnosti služeb, což často bývají čísla něco jako 99,9% a různé ekvivalenty těchto čísel.

U některých je to pravda, u některých samozřejmě ne a lžou, jelikož špatné výsledky málokdo přizná a veřejně prezentuje :-).

Což o to, krátkodobí výpadek (myšlen takový, který je v řádu maximálně několika minut, ne hodin!) může mít kdykoliv kdokoliv, jelikož většinou může být způsoben i souhrou několika neovlivnitelných událostí, takže očekávat dlouhodobě po někom, že bude mít dostupnost 100% je nesmysl.

Naštěstí existuje na internetu několik nástrojů (jak placených, tak i těch free), které tu dostupnost dokážou měřit za vás a proto jsem se rozhodl sepsat takový menší několikadílný seriál o různých nástrojích na měření dostupnosti stránek.

Mnoho lidí má odpor za cokoliv platit, tak jsem se záměrně zaměřil na ty, co jsou zdarma ;-).

Jako první si tedy představíme službu s názvem UptimeRobot.

UptimeRobot vznikl v lednu 2010 a umožňuje sledovat až 50 webových stránek pod jedním vytvořeným účtem, které kontroluje každých 5 minut a to naprosto zdarma.

Pokud by vás zajímalo, jak to, že je UptimeRobot zdarma, tak je to způsobeno tím, že se autoři projektu (Umut Muhaddisoglu a Daniel Rimille) snaží jít cestou, kdy je UptimeRobot financován z reklam sponzorů, než aby to zpoplatnili pro uživatele ;-).

O případných výpadcích můžete být neprodleně informovaný, stačí si nastavit upozorňování!

Upozornění může být pomocí zaslání SMS (v ČR je podporováno pouze O2), emailu, Twitter, RSS, případně oznámením na iPhone / iPad.

Službu testuji teprve krátce a žádný výpadek jsem prozatím neměl, tak o tom, jak upozorňování funguje víc nedokážu říci.

Pokud by jste chtěli UptimeRobot snadno integrovat na web, který běží na WordPressu, tak toho snadno docílíte díky oficiálnímu pluginu.

Měření dostupnosti probíhá z několika IP adres, tak aby vám to nějak nekazilo statistiky návštěvnosti (Webalizer, AWStats, Google Analytics atd.), je potřeba IP adresy vyloučit ze sledování!

IP jsou: 74.86.158.106, 74.86.158.107, 74.86.179.130, 74.86.179.131, 46.137.190.132, 122.248.234.23 a 74.86.158.108.

Měření dostupnosti webových stránek zdarma
Přesunout se na začátek