>

Nevědomost – díl 7.

 • Teorii relativity (tedy že pohyb všech předmětů je relativní a že označení „klid“ je pouze záležitost konvence) poprvé formuloval už Galileo Galilei v roce 1632. Einstein pak roku 1905 formuloval speciální teorii relativity.
 • Kolumbus si nepředstavoval Zemi jako kouli, ale jako hrušku o čtvrtinové velikosti. Jeho cílem bylo dostat se do Indie, ale přistál na Bahamách. Víme o něm velmi málo, dokonce ani není známo, jaké byl národnosti (Žid, Španěl, Korsičan, Portugalec, Katalánec, Řek?). Jeho mateřštinou byla janovština. Nevíme, jak vypadal, ani kde je pohřben.
 • Podle lidí ve středověku nebyla země plochá. Tohle si nemyslel téměř nikdo od 4. století před Kristem. Lidé si Zemi dříve představovali převážně jako disk, trochu podobný vlajce OSN. S teorií o „ploché Zemi“ přišel vážně až v roce 1883 Samuel Birley Rowbotham a stále existuje Mezinárodní společnost ploché Země.
 • Že je Země kulatá, zjistily jako první včely, které se orientují podle Slunce, ovšem vtip je v tom, že to dokážou, i když Slunce není vidět.
 • Včelí bzučení je způsob komunikace, ale není jisté, čím včely bzučí. Nejnovější hypotéza říká, že je to vibrace křídel zesílená hrudníkem.
 • Největší mozek v poměru k tělu má mravenec, tvoří přibližně 6 % jeho tělesné hmotnosti. U člověka je to asi 2 %. Průměrná kolonie 40 000 mravenců má stejný počet mozkových buněk jako člověk. Mravenců je na světě zhruba 130 trilionů a jejich celková hmotnost je větší než hmotnost všech lidí. Tvoří asi 1 % všeho hmyzu. Celkové množství hmyzu na světě je asi jeden kvintilion (1 000 000 000 000 000 000). Mravenci spí jen několik minut denně, vydrží 19 dnů pod vodou a 24 hodin bez hlavy. Zřejmě mají fotografickou paměť.
 • Nelze asi přesně říci, jakou část mozku využíváme. V jakémkoli okamžiku to zřejmě není více než 3 %, ale celkově se využívá 100 %.
 • Dokud žijeme, je mozek růžový, ale bez okysličené krve je šedivý. 40 % živého mozku je tzv. šedá hmota (samotné buňky) a 60 % bílá hmota (izolace pro spojení mezi buňkami). Mozky obou pohlaví jsou konfigurovány odlišně: Muži mají šestkrát více šedé hmoty, ale ženy mají desetkrát více bílé hmoty.
 • Alkohol „nezabíjí“ mozkové buňky. Neexistuje pro to vědecký důkaz. Alkohol způsobuje pomalejší tvoření nových buněk a mozek poškozuje, ale buňky jako takové ne. Kocovina je způsobena smrštěním mozku po dehydrataci, po čemž mozek tahá za membrány, jimiž je uchycen. Mozek sám nic necítí, nemá receptory bolesti.
 • Delfíni nepijí, vodu získávají z potravy a spalováním tělesného tuku.
 • Nejoblíbenější nápoj Jamese Bonda nebylo martini s vodkou. Z celkem 317 nápojů, které si dal na stranách všech Flemingových knih, byla na jasném prvním místě whisky (101, a to 58 bourbonů a 38 skotských), dále saké (35) a šampaňské (30). Vodku a martini si dal jen 19krát a skoro stejně (16krát) gin s martini.
 • Při dehydrataci nevadí pití alkoholu, čaje ani kávy. Zavodnění pomůže jakákoliv tekutina kromě mořské vody.
 • Sušené čajové listy obsahují více kofeinu než kávové boby, ale průměrný šálek kávy má kofeinu třikrát více než šálek čaje, protože je na něj třeba více bobů.
 • Teflon není vedlejším produkt vesmírného programu. Byl objeven už v roce 1938 a začal se prodávat v roce 1946. Mýtus o „kosmickém“ původu zřejmě vychází z toho, že se při programu Apollo používal k izolaci kabelů.
 • Neexistuje žádný důkaz, že by plavání po jídle bylo škodlivé.
 • Dívání se na televizi zblízka neškodí. Kdysi to platilo, protože katodové trubice vydávaly slabé ultrafialové záření (takže se doporučovala minimální vzdálenost 2 m), ale od 60. let se používá olovnaté sklo, takže televize jsou dokonale bezpečné.
 • Spát osm hodin denně je nebezpečné a zřejmě to i zkracuje život. Zdravý dospělý člověk by měl spát denně šest až sedm hodin.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


osm × 7 =

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr