>

Odkud vlastně pocházejí diamanty?

Ze sopek.

Všechny diamanty vznikají pod obrovským tla­kem a při extrémně vysokých teplotách pod zemským povr­chem a na povrch je vynášejí sopečné erupce.

Vznikají v hloubce 160 km až 480 km pod zemí. Většina se nachází ve vulkanic­kém kameni zvaném kimberlit a těží se v oblastech, kde je dosud běžná sopečná aktivita. Diamanty se nacházejí také volně, pokud je z původního kimber­litu vyplavila voda.

Diamanty produkuje dvacet zemí světa. Jižní Afri­ka je v současné době pátým největším vývozcem po Austrálii, Demokratické republice Kongo, Botswaně a Rusku.

Diamanty tvoří čistý uhlík stejně jako grafit, ze kte­rého se vyrábějí tuhy do tužek, ovšem v něm jsou ato­my uhlíku uspořádány jinak. Diamant je jednou z nejtvrdších přirozeně vzniklých látek na zemi (10 bodů na Mohsově stupnici tvrdosti), zatímco grafit patří mezi nejměkčí (1,5 stupně), jen o málo tvrdší než pudr.

Největší známý diamant měří napříč 4000 km a má deset miliard trilionů trilionů karátů. Nachází se přímo nad Austrálií (ve vzdálenosti osmi světelných let) a leží uvnitř hvězdy Lucy v souhvězdí Kentaur.

Svou přezdívku, dostala Lucy podle písničky sku­piny Beatles: Lucy in the Sky with Diamonds, její odborný název však zní bílý trpaslík BPM 37093. Beatles svou píseň pojmenovali podle obrázku, na který syn Johna Lennona Julian namaloval svou čtyř­letou kamarádku Lucy Richardsonovou.

Diamanty byly dlouhou dobu nejtvrdším známým materiálem na zemi. V srpnu 2005 se však německým vědcům podařilo vytvořit v laboratoři tvrdší. Nazývá se ACNR (v překladu spojená uhlíková nanovlákna) a vzniká stlačením a zahřátím supersilných uhlíko­vých molekul na 2226 °C.

Každá z těchto molekul obsahuje šedesát atomů, které jsou poskládány do pětiúhelníkových a šesti­úhelníkových tvarů; prý se podobají miniaturním fot­balovým míčům. ACNR je tak tvrdý, že dokáže snadno poškrábat diamant.

zdroj: Kniha všeobecné nevědomosti Lloyd, Mitchinson

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


7 + = jedenáct

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr