Ze sopek.
Všechny diamanty vznikají pod obrovským tlakem a při extrémně vysokých teplotách pod zemským povrchem a na povrch je vynášejí sopečné erupce.
Vznikají v hloubce 160 km až 480 km pod zemí. Většina se nachází ve vulkanickém kameni zvaném kimberlit a těží se v oblastech, kde je dosud běžná sopečná aktivita. Diamanty se nacházejí také volně, pokud je z původního kimberlitu vyplavila voda.
Diamanty produkuje dvacet zemí světa. Jižní Afrika je v současné době pátým největším vývozcem po Austrálii, Demokratické republice Kongo, Botswaně a Rusku.
Diamanty tvoří čistý uhlík stejně jako grafit, ze kterého se vyrábějí tuhy do tužek, ovšem v něm jsou atomy uhlíku uspořádány jinak. Diamant je jednou z nejtvrdších přirozeně vzniklých látek na zemi (10 bodů na Mohsově stupnici tvrdosti), zatímco grafit patří mezi nejměkčí (1,5 stupně), jen o málo tvrdší než pudr.
Největší známý diamant měří napříč 4000 km a má deset miliard trilionů trilionů karátů. Nachází se přímo nad Austrálií (ve vzdálenosti osmi světelných let) a leží uvnitř hvězdy Lucy v souhvězdí Kentaur.
Svou přezdívku, dostala Lucy podle písničky skupiny Beatles: Lucy in the Sky with Diamonds, její odborný název však zní bílý trpaslík BPM 37093. Beatles svou píseň pojmenovali podle obrázku, na který syn Johna Lennona Julian namaloval svou čtyřletou kamarádku Lucy Richardsonovou.
Diamanty byly dlouhou dobu nejtvrdším známým materiálem na zemi. V srpnu 2005 se však německým vědcům podařilo vytvořit v laboratoři tvrdší. Nazývá se ACNR (v překladu spojená uhlíková nanovlákna) a vzniká stlačením a zahřátím supersilných uhlíkových molekul na 2226 °C.
Každá z těchto molekul obsahuje šedesát atomů, které jsou poskládány do pětiúhelníkových a šestiúhelníkových tvarů; prý se podobají miniaturním fotbalovým míčům. ACNR je tak tvrdý, že dokáže snadno poškrábat diamant.
zdroj: Kniha všeobecné nevědomosti Lloyd, Mitchinson