Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Odkud vlastně pocházejí diamanty?

Ze sopek.

Všechny diamanty vznikají pod obrovským tla­kem a při extrémně vysokých teplotách pod zemským povr­chem a na povrch je vynášejí sopečné erupce.

Vznikají v hloubce 160 km až 480 km pod zemí. Většina se nachází ve vulkanic­kém kameni zvaném kimberlit a těží se v oblastech, kde je dosud běžná sopečná aktivita. Diamanty se nacházejí také volně, pokud je z původního kimber­litu vyplavila voda.

Diamanty produkuje dvacet zemí světa. Jižní Afri­ka je v současné době pátým největším vývozcem po Austrálii, Demokratické republice Kongo, Botswaně a Rusku.

Diamanty tvoří čistý uhlík stejně jako grafit, ze kte­rého se vyrábějí tuhy do tužek, ovšem v něm jsou ato­my uhlíku uspořádány jinak. Diamant je jednou z nejtvrdších přirozeně vzniklých látek na zemi (10 bodů na Mohsově stupnici tvrdosti), zatímco grafit patří mezi nejměkčí (1,5 stupně), jen o málo tvrdší než pudr.

Největší známý diamant měří napříč 4000 km a má deset miliard trilionů trilionů karátů. Nachází se přímo nad Austrálií (ve vzdálenosti osmi světelných let) a leží uvnitř hvězdy Lucy v souhvězdí Kentaur.

Svou přezdívku, dostala Lucy podle písničky sku­piny Beatles: Lucy in the Sky with Diamonds, její odborný název však zní bílý trpaslík BPM 37093. Beatles svou píseň pojmenovali podle obrázku, na který syn Johna Lennona Julian namaloval svou čtyř­letou kamarádku Lucy Richardsonovou.

Diamanty byly dlouhou dobu nejtvrdším známým materiálem na zemi. V srpnu 2005 se však německým vědcům podařilo vytvořit v laboratoři tvrdší. Nazývá se ACNR (v překladu spojená uhlíková nanovlákna) a vzniká stlačením a zahřátím supersilných uhlíko­vých molekul na 2226 °C.

Každá z těchto molekul obsahuje šedesát atomů, které jsou poskládány do pětiúhelníkových a šesti­úhelníkových tvarů; prý se podobají miniaturním fot­balovým míčům. ACNR je tak tvrdý, že dokáže snadno poškrábat diamant.

zdroj: Kniha všeobecné nevědomosti Lloyd, Mitchinson

Odkud vlastně pocházejí diamanty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek