Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Recenze filmu Non-Stop

Pod výrazem Non-Stop si člověk může představit několik věcí, jako je například známá písnička od Michala Davida, označení baru, nebo spojitost s hostingem a jeho podporou. Málokdo si však pod tímto názvem představí film odehrávající se na palubě letounu a právě o tomto filmu bude dnešní článek.

Non-Stop je nový film (thriller), který byl natočen v roce 2014 s nestárnoucím Liamem Neesonem (hrál například ve filmech 96 hodin, 96 hodin: Odplata, Mezi vlky, Bitevní loď …) v hlavní roli, který jsem nedávno na dvd shlédl.

Proč jsem si ho vybral? Důvod je jednoduchý, mimo hororů a dalších žánrů mám rád i filmy, které mají nějakou spojitost s letadly, ideálně, pokud se děj odehrává přímo na palubě letadla za letu, jelikož je to hermeticky uzavřený prostor, který je poměrně malý a tím pádem se tam může kdykoliv přihodit cokoliv neočekávaného (každý může být tím padouchem) :-).

Než film nějak zhodnotím vlastními slovy, tak sem jako již tradičně dávám níže v citaci text od distributora, jak on film popisuje.

Většinu svých všedních pracovních dnů tráví Bill Marks tím, že prostě jen sedí v letadle a dává pozor. Jako „vzdušný šerif“ je zodpovědný za bezpečnost cestujících v letadle, a už ho to dávno nebaví. Nesnáší létání a všechny s tím spojené otravné fronty a čekání.

Jenže tentokrát je všechno jinak. Neviditelný terorista ho během letu začne bombardovat esemeskami, v nichž požaduje, aby vláda na jeho tajný účet zaslala 150 milionů dolarů. Jinak každý dvacet minut někoho v letadle zabije. A v tichosti svá slova doloží činem: vzápětí je v letadle nalezena první mrtvola.

Stejně jako divák, i Liam Neeson alias agent Bill Marks se snaží přijít na to, jak neznámý terorista dokáže zabíjet lidi v letadle, aniž by si kdokoli čehokoli všiml. A zatímco agent rozjede mrazivý závod s časem, vyjde najevo, že padouchův účet je vedený právě na jeho vlastní jméno.

Je snad on sám tím vyděračem a únoscem letadla? Anebo je znovu všechno jinak?

Když se mi poprvé dostalo dvd do ruky a přečetl jsem si popis děje, říkal jsem si, že by to nemuselo být vůbec špatné, ale popravdě jsem se i tak trochu obával toho, aby to na druhou stranu nebylo příliš klišovité a amatérsky zpracované. Přeci jen popis děje je lákavý u většiny filmů, ale málokdy to je převedeno stejně i na plátno.

Začátek filmu popisuje tak trochu víc Billa Markse (Liam Neeson). Je v něm poukazováno na to, že má značné problémy s alkoholem (popravdě se divím, že si toho jakoby nikdo nikdy nevšiml a celkem v poklidu může vykonávat práci leteckého maršála) a trauma ze své dcery (později se ukáže, že byl dost mizerný táta a dcera mu zemřela na leukemii). Jinými slovy, dokud mu nezačnou chodit sms od neznámé osoby, která požaduje zaslat 150 miliónů dolarů na tajný účet, jinak každých 20 minut někdo zemře, je film poměrně nudný.

Pak už je to ovšem jiná káva a postupně začínají záhadně umírat ve slíbeném intervalu první lidé. S počtem přibývajících mrtvol na palubě začíná růst i davová panika (11.9. 2001 si nejspíš pamatuje každý na palubě a k tomu cestující asi viděli i film Let 93), takže postupem času Bill Marks bojuje nejen s neznámým teroristou, ale i s cestujícími, kteří ho nechtějí moc poslouchat.

V rámci zachování klidu začne Bill prohlašovat, že každý, kdo ho bude poslouchat, dostane od aerolinek letenky kamkoliv zdarma po celý rok (to je reálnější, že vás 5 krát zasáhne blesk a přežijete, než aby toto byla někdy ve skutečnosti pravda :-)).

Moc dlouho mu to platné není a postupně si většina lidí včetně jeho zaměstnavatele začne myslet, že tím, kdo požaduje výkupné je právě on sám (účet je veden na jeho jméno) a později ho i cestující napadnou v domnění, že tím zabrání hrozbě (což se jim nepovede, Bill je klaďas a pár cestujících se postaví na jeho stranu – paradoxně jedním z nich je pak i skutečný pachatel :-)).

Na palubě letadla je i Arab (doktor) a docela mě překvapilo, že ho ani jednou dav neoznačil za onoho vyděrače, přeci jen, tito lidé to od roku 2001 mají v letadlech díky známým událostem o fous těžší, než kdokoliv jiný.

Ve filmu nechybí ani takové prvky, jako jsou turbulence, mrtvý pilot, bomba na palubě, stíhačky hrozící sestřelením a tvrdé přistávání bez podvozku a bez ocasu letadla (ten vzal výbuch bomby).

I přesto, že určité pasáže filmu jsou poměrně hodně přitažené za vlasy, nebo přímo nepravděpodobné, tak si myslím, Non-Stop patří k lepšímu nadprůměru ve svém žánru a s klidem ho tedy doporučuji shlédnout každému. Vyčleňte si tedy cca 1 hodinu a 48 minut a jděte do toho ;-).

O tom, že film není, až tak úplně špatný svědčí i celkem dobré hodnocení na webu ČSFD.cz, kde má film hodnocení 72 % a to ho hodnotilo více jak 8 500 uživatelů.

Recenze filmu Non-Stop
Přesunout se na začátek