Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Recenze filmu Jack Ryan: V utajení

Je vám povědomé jméno Jack Ryan? Filmovým znalcům určitě, ale jelikož předpokládám, že sem na Kecy k věci.cz moc filmových znalců nezavítá (přeci jen existují mnohem lepší a odbornější filmové weby, než tento můj blog), tak vám ostatním toto jméno představím.

Jack Ryan je fiktivní postava, kterou stvořil velice známí, dnes již bohužel zesnulý (zemřel 1.10. 2013 ve věku 66 let) americký spisovatel vojenských a špionážních thrillerů z dob studené války jménem Tom Clancy. Počítačovým, respektive herním maniakům, bude jeho jméno též známé, jelikož, i v tomto průmyslu se hojně angažoval.

Já osobně nepatřím mezi žádné horlivé čtenáře knih (řekl bych, že jsem jich za svůj dosavadní život nepřečetl ani 10), ale i přesto mi je jméno Toma Clancyho známé, jelikož to není totiž poprvé, co se na plátně agent Jack Ryan ze CIA objevil :-).

Říkají vám něco starší filmy jako: Hon na ponorku (Sean Connery, Alec Baldwin), Vysoká hra patriotů (Harrison Ford, Samuel L. Jackson), Jasné nebezpečí (Harrison Ford, Willem Dafoe) a Nejhorší obavy (Ben Affleck, Morgan Freeman)? Všechny tyto filmy mají společné dvě věci. Vznikli díky knižním předlohám Toma Clancyho a objevuje se v nich agent Jack Ryan, i když na sebe nějak zvlášť nenavazují (podobně jako Bondovky).

Všechny zmíněné filmy jsem viděl, proto, když jsem zjistil, že je Jack Ryan opět na scéně, i když vlastně poprvé, prostě jsem nemohl odolat a film jsem musel shlédnout za každou cenu :-).

Distributor film na obalu dvd popisuje následujícími slovy níže v citaci:

„Znovuzrození akčního hrdiny!“ Příběh filmu Jack Ryan: V utajení se inspiroval ikonickou postavou z románů Toma Clancyho. Agent CIA Jack Ryan (Chris Pine) se zaplétá do nebezpečné sítě intrik.

Zatímco jeho vlastní snoubenka (Keira Knightley) nic netuší, řídící důstojník CIA (držitel Oskara® Kevin Costner*) Ryana posílá po stopách ruského zločince (Kenneth Branagh** nominovaný na Oscara ®).

Ryan se musí rychle proměnit z ekonomického analytika na stoprocentního akčního hrdinu, aby zastavil ničivé řádění teroristů, kteří se chystají zaútočit na USA! „Nikdy nešlo o víc než v této napínavé, jedinečné akční jízdě!“

Film Jack Ryan: V utajení je dlouhý 124 minut. V úvodní pasáži je popisováno, jak vlastně došlo k tomu, že se Ryan dostal do armády. K nástupu ho motivoval teroristický útok na newyorská dvojčata (11. 9. 2001). Zde příliš štěstí neměl, jelikož po dvou letech služby a vypracování se na hodnost poručíka dojde při službě v Afghánistánu k nehodě vrtulníků, při které se vážně zraní.

Během poměrně dlouhé rekonvalescence se postupně stihne seznámit se svou budoucí manželkou, ale také s řídícím důstojníkem CIA, který ho později právě do CIA naverbuje.

V CIA vykonává práci finančního analytika, který v dokonalém utajení, o kterém netuší ani jeho snoubenka, působí na Wall Streetu, kde pro tuto zpravodajskou službu monitoruje veškeré podezřelé transakce, které by mohly mít jakékoliv souvislosti s financováním terorismu.

Samozřejmě netrvá dlouho a něco podezřelého vyčmuchá. Na základě zjištěných informací je, i když se mu to z kraje příliš nezamlouvá vyslán na svou první akci v terénu. Cílem akce je vykonat audit v moskevském sídle zdejšího miliardáře Viktora Cherevina.

Při tomto auditu, kdy sleduje tok peněz mezi USA a Moskvou odhalí plánovanou teroristickou akci na americké půdě. Teroristická akce má za cíl přivést USA do devastující hospodářské krize. Miliardář Cherevin je těžce nemocen, takže nemá co moc ztratit a proto je odhodlán svůj plán dokončit doslova za každou cenu. Jak už to tak bývá, samozřejmě se mu to nepovede, jelikož ho Jack Ryan včas zastaví :-).

Tím jsem stručně popsal děj filmu svými slovy a je na čase ho nějak celkově ohodnotit. Film to rozhodně špatný není (plus mínus lehce nadprůměrný film v porovnání s tím, co se v poslední době točí) a doporučuji ho shlédnout každému, protože v něm nechybí nic z toho, co by správný akční thriller měl obsahovat. Divák se u filmu dle mě nudit nebude.

Zároveň ale také musím zdůraznit, že toto pomyslné páté pokračování Jacka Ryana v porovnání s předešlými filmy patří asi mezi nejslabší z nich.

Recenze filmu Jack Ryan: V utajení
Přesunout se na začátek