Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Turecké letovisko Side

V současné době patří toto malebné letovisko ke stále více vyhledávaným destinacím Turecké riviéry. Turisty vábí především pro své nádherné dlouhé písečné pláže a krásnou přírodu.

Zároveň však přináší celou řadu historických památek, které stojí za vidění. Turisté také oceňují takřka ideální polohu letoviska, nebo se nachází na půl cesty mezi největšími městy Alanya a Antalya.

Střípky z historie Side

Letní plážové letovisko bylo založeno již v 7. století před naším letopočtem. Tehdy prosperovalo především z obchodu s otroky. Díky přístavu a strategické poloze se město stalo jedním z nejdůležitějších obchodních center v regionu.

V sedmém století jej rozvrátili Arabové a od té doby bylo pusté. Právě díky tomu se v Side zachovaly antické památky během středověku, které by jinak lidé využili jako zdroj stavebního kamene.

Název Side byl odvozen z původního Anatolského jazyka a znamená v překladu granátové jablko. Život se do Side vrátil až počátkem 20. století.

Městečko se pyšní zachovalými zříceninami z římského období a patří proto k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v celém Turecku.

Koupání a pláže

Dovolená v Side bývá téměř vždy spojena s koupáním a relaxací na pláži. Městem se táhnou dvě pláže, každá na jedné straně poloostrova. Jsou pokryté jemným pískem s drobnými kamínky, čisté a udržované.

Moře bývá teplé od jara do podzimu a poskytuje ideální podmínky ke koupání. Turistům jsou navíc k dispozici lehátka se slunečníky, která jsou pro hotelové hosty zdarma.

Občerstvit se můžete v některé z bohaté nabídky restaurací či barů. Ani milovníci aktivní dovolené se zde nemusí nudit. Jsou tu totiž ideální podmínky hned pro několik druhů sportů. Můžete si tak na vlastní kůži vyzkoušet parasailing, windsurfing.

Čisté a průzračné moře zase láká příznivce podmořského světa, potápění a šnorchlování je vhodné pro každého. Stejně tak si turisté mohou zarybařit nebo se vydat na velmi oblíbené výletní plavby lodí do širého moře.

Relaxujte v Side

Jestliže si chcete na své dovolené maximálně odpočinout, pak se vydejte spíše na odlehlejší místa tamních pláží. Vyhnete se tak davům turistů a naskytne se vám jedinečný pohled na překrásná zákoutí malých pláží, kde je možné vidět také mořské želvy.

Oblíbené aktivity v Side

Ani v Side nechybí obchody v centru, které nabízí především tradiční kožené výrobky a šperky. Pokud rádi smlouváte, lze je sehnat za solidní ceny. V restauracích můžete ochutnat místní delikatesy, mezi které patří kebab, feta sýr, plněné papriky či vinné listy nebo výborné olivové saláty.

Velmi oblíbené jsou také pokrmy z rýže. Pokud vyhledáváte noční život, pak lze vybírat z celé řady nočních barů a diskoték, kde se tančí až do bílého rána. Letovisko je výborně vybavené tak, aby si turisté mohli dopřát vše, co si jen usmyslí.

Památky a výlety

Pokud navštívíte Side, rozhodně byste neměli opomenout návštěvu místních historických památek, jejichž kořeny sahají hluboko do minulosti. Městu dominuje římský amfiteátr Aspendos, který pochází z druhého století.

Disponuje až 15 tisíci místy pro diváky a řadí se tak mezi největší amfiteátry v Turecku. Nenechte si ujít starověké svatyně, římské lázně či jedinečný akvadukt.

V blízkosti amfiteátru se rozléhá městečko z menších jednopatrových domů, které jsou z počátku dvacátého století. Je zde mnoho obchodů, síť uliček obléhá celá řada domků, průchodů a zahrad.

Vedle přístavu najdete nejhezčí část Side s ruinami starých řeckých nebo římských chrámů, z nichž největší je Apollónův. Do dnešní doby se zachovaly pouze sloupy a části zdí.

Vydejte se do letoviska Side, které má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout. Nechte se pohltit místní jedinečnou atmosférou, kterou umocňují nádherné pláže, malebná příroda a mnoho historických památek, ze kterých doslova dýchá minulost.

Turecké letovisko Side
Přesunout se na začátek