Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Kam vyrazit na výlet? Zkuste město Prostějov

Malebné hanácké město se zrovna netěší přílivu turistů, ačkoliv jim má co nabídnout. Náměstí je plné měšťanských domů s domovními znameními a dlouhou historií, zároveň se ve městě nachází „perla české secese“ Národní dům, stále fungující palírna U zeleného stromu.

Ve městě byla také početná židovská komunita. Město však i dnes nabízí svým občanům i turistům zajímavé kulturní i sportovní využití.

Čím je vlastně Prostějov zajímavý? Například tím, že od pradávna byl městem módy, někdy také přezdívaným „Malá Paříž“.

V minulosti zde byla spousta krejčích, návrhářů a salónů, to však zastavil komunistický režim, kdy vznikl velký Oděvní podnik, který se ovšem po sametové revoluci ukázal jako v tržním hospodářství ekonomicky neudržitelný. Dodnes je však v Prostějově několik konfekčních firem, např. firma Koutný.

Další turistickou zajímavostí je soubor měšťanských domů na náměstí. Tyto domy tam stojí po staletí, často měly právovárečné právo, několikrát byly přestavěny, vystřídaly stovky majitelů. Prostějovským unikátem navíc je, že v centru je komplex šesti náměstí hned vedle sebe.

Prostějov architektonický

Ráz „hlavního“ náměstí T. G. Masaryka udává zejména pozdně secesní radnice z roku 1914 postavená podle návrhu brněnského architekta Karla Hugo Kepky. Její součásti je 66 metrů vysoká věž s orlojem. Unikátem budovy je například štuková výzdoba chodeb nebo obřadní síň, v níž je galerie obrazů všech prostějovských starostů.

Radnice je dodnes sídlem prostějovského magistrátu a zastupitelstva. Regionální informační centrum nabízí po předchozí domluvě prohlídku radnice, v turistické sezóně se konají pravidelné prohlídky radniční věže. Obojí je zdarma.

Neméně důležitá je budova staré radnice, tato renesanční stavba s arkádami dnes funguje jako Muzeum Prostějovska a galerie, které také stojí za návštěvu. Součástí muzea jsou totiž expozice mapující také historii Prostějova.

Ještě důležitější památkou je ale zřejmě Národní dům, stavba z roku 1914 postavená dle návrhu slavného architekta Jana Kotěry. Budova si upoutá každého, kdo přijíždí do centra Prostějova, bývá nazývána jako „perla české secese“ a využili ji také filmaři, když natáčeli seriál Četnické humoresky. V budově najdete divadelní sál, přednáškový sál, kavárnu, sklepní vinárnu i restauraci.

V centru města také stojí pernštýnský zámek, který byl roku 1643 vypleněn švédským vojskem. V současnosti v něm sídlí Domovní správa a Základní umělecká škola Vladimíra Ambrose. Najdete zde také Regionální informační centrum.

Také moderní stavby se v Prostějově nachází, zejména to jsou vily z počátku 20. století podle návrhů architekta Emila Králíka, které si nechali postavit členové podnikatelské rodiny Kovaříkových.

Prostějov církevní

Zajímavostí je, že v Prostějově žila také velká židovská komunita, pro což byl nazýván „hanácký Jeruzalém“, v centru města bylo také židovské ghetto složené z propletených uliček. Bohužel, komunisté tyto domy zbourali a dnes z nich zbylo jen torzo.

Zbytkem uliček je jen blok šesti domů nazývaný „špalíček“. V jedné budově sídlí část muzea s expozicí o židovské komunitě a příjemná kavárna, v druhé pro změnu restaurace. Okolí špalíčku je však v nedobrém stavu, je tam hyzdící komunistická tržnice.

Prostějov je zajímavý také z hlediska církevního. Na náměstí se nachází „hlavní“ kostel Povýšení sv. Kříže, kolem něhož se váže pověst, že v době požáru města božím zázrakem neshořel kříž a kostelní lavice.

Nicméně, nedaleko tohoto kostela se nachází Husův sbor, moderní synagoga z roku 1904, z níž se po druhé světové válce stal husitský kostel.

Prostějov relaxační

Co se dá dál v Prostějově navštívit? Po návštěvě tolika památek určitě přijde vhod posezení v některém z parků, například ve Smetanových sadech, které jsou přímo v centru města u zbytku městského opevnění – hradeb.

Hradby jsou ukončeny „baštou“, budovou s věží, která v minulosti sloužila jako věznice, dnes je z ní umělecká galerie.

Severní část města lemuje několik kilometrů dlouhý biokoridor Hloučela, kde kolem říčky Hloučely vede cyklistická stezka, zároveň sem někteří Prostějované chodí venčit psy či běhat. Jedná se o výbornou relaxační zónu.

Na druhé straně města se naopak nachází Botanická zahrada Petra Albrechta, která je rovněž příjemným místem, kde si nejen odpočinete, ale také se dozvíte něco z oblasti botaniky.

Pokud vás však zajímá spíše astronomie, místní hvězdárna se nachází v Kolářových sadech.

Protože z prohlídky města budete zřejmě unaveni, můžete v létě zajít do venkovního aquaparku, který najdete na předměstí Prostějova – v Krasicích. Anebo si můžete zaplavat v městských lázních, kde najdete také saunu.

Prostějov kulturní

Prostějov je také městem kultury.

Narodil se zde slavný básník Jiří Wolker (mimochodem, jeho rodný dům má na náměstí Tomáše G. Masaryka číslo orientační 22), podle něhož je pojmenovaný každoroční festival sólových recitátorů a divadel poezie Wolkrův Prostějov.

Také se zde konají každé září hody – „Hanácké slavnosti“ nebo v červnu festival amatérského divadla „Medart“.

Večer můžete zajít do místního kina Metro nebo divadla, které se nachází v Národním domě. V nedalekých Mostkovicích se také nachází letní kino.

Vyplatí se také podívat se na web města, zda nepořádá nějaké představení studentské divadlo Point nebo zda se něco neděje v kulturním klubu Duha.

V létě se v Prostějově navíc koná cyklus koncertů, aktivit pro děti a nočních promítání filmů venku nazvaný „Prostějovské léto 9+1“.

Můžete jít také posedět na zahrádku restaurace Národního domu a při dobrém pití se kochat krásou této stavby.

Kam vyrazit na výlet? Zkuste město Prostějov
Přesunout se na začátek