Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Zabránění oslnění svítidly od protijedoucího vozidla

Určitě tu situaci znáte. Jedete si pěkně ve tmě a v tom do protisměru jede auto, ideálně ještě s rozsvícenými dálkovými světly. V tu chvíli jste oslněni a nevidíte vůbec nic. Ještě tak stačíte přibrzdit a zajet ke krajnici. V lepším případě tam nikdo nejde nebo nejede na kole. V tuto chvíli by jste ho ostatně neviděli, i kdyby měl blikačku nebo reflexní vestu. Tak jste dokonale oslněni. Proti tomuto se dá jen velmi těžce bránit. Oslnění je fyziologický jev, zornice se Vám zkrátka stáhnou jen do malých špendlíkových hlaviček a do sítnice proniká jen velmi málo platných vjemů. Oko se prostě brání ostrému světlu.

Tento stav oslnění protijedoucím automobilem jde ale částečně zmírnit, hovoří se o snížení oslnění až na jednu třetinu. Čím toho dosáhneme? Toto zařízení se jmenuje LED clona proti oslnění. Připevňuje se na stínítko automobilu zespodu a zapojí do rozvodné sítě vozidla. Já to mám na své Fabii zapojeno tak, že se mi to rozsvěcuje s parkovacími světly. No ono se vlastně nerozsvěcuje jen tak. Ve dne je zhasnuté. Ovšem jakmile začne padat tma, tak dva senzory zepředu a jeden zezadu reaguje na hladinu osvětlení a instenzita osvětlení LED clony se přidává dle potřeby.

Srovnal bych to asi s pocitem, jako když jedete v noci po osvětleném městě. Protijedoucí auta Vás oslňují méně, protože pouliční lampy dělají větší zrakovou pohodu. Pokud na Vás ovšem v absolutní tmě zasvítí protijedoucí auto, dojde k oslnění. Takhle si jednoduše svoji „pouliční lampu“ vozíte stále sebou. Nezapíná se skokově, ale plynule zesiluje, jak se protijedoucí auto přibližuje.

Následující video je sice v němčině, nicméně ukazuje pěkně funkci v praxi, tak jak ji vidí právě řidič.

Pokud Vás zajímá prospekt, můžete se podívat TADY.

A konečně, pokud chcete další informace a popřípadě clonu proti oslnění zakoupit, doporučuji se podívat přímo do eshopu, to je ten odkaz tady v podobě obrázku.

px

Zabránění oslnění svítidly od protijedoucího vozidla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek