Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Zájem o půjčky roste. Loni je splácely přes 3 000 000 Čechů

Skoro každý třetí Čech loni splácel nějakou půjčku. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila společnost CRIF – Czech Credit Bureau, zakladatel Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Podle jejích údajů mělo loni půjčku 3,1 milionu Čechů. Je to o 163 tisíc víc než předtím.

Většina dlužníků, zhruba 2 miliony, splácela krátkodobou půjčku. Přes milion lidí pak využíval hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Zhruba půl milionu lidí navíc kombinovalo obě služby – krátkodobou půjčku i půjčku na bydlení.

Přibyly desetitisíce hypoték

Podle údajů Bankovního registru klientských informací si lidé loni pomocí hypoték půjčili o pět procent víc peněz než o rok dřív. „Zájem o úvěry na bydlení je stále enormní. Hypotéku splácí o 43 tisíc lidí více než v roce 2013,“ řekla výkonná ředitelka registru Zuzana Pečená. Celkem tak loni hypotéku splácelo 530 tisíc Čechů.

Zároveň podotkla, že banky zájemce o hypotéku důkladně prověřují. Díky tomu je riziko, že klient nezvládne půjčku splácet, pouze 1,4 procenta.

Krátkodobé půjčky: problémů se splácením ubývá

Minulý rok klesl také počet lidí, kteří mají problém se splácením krátkodobé půjčky. Je jich o čtyři procenta méně než v roce 2013. Stejně tak je menší celkový dluh, u kterého hrozí, že ho lidé nezvládnou splatit. Klesl o půl druhé miliardy korun.

Výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl upozornil, že pokles souvisí s lepším vývojem ekonomiky a častějším prověřováním žadatelů o půjčku. „Přibývá institucí, které si v Nebankovním registru ověřuje možné klienty. Za posledních pět let stoupl počet dotazů dvojnásobně. Do registru se navíc zapojuje stále víc společností. Proto čekáme, že riziko neporoste,“ podotkl Rajl.

Lidé využívají hlavně splátkové karty

U krátkodobých půjček mají lidé už několik let největší zájem o osobní a spotřebitelské úvěry a splátkové karty. Loni si takovým způsobem půjčili o 9,5 miliardy korun víc než v předešlém roce – přes 300 miliard korun.

Nejvíc lidí sice využívá splátkové karty, zároveň na nich ale dluží nejméně peněz. V půjčených částkách proto vedou spotřebitelské úvěry. „Loni je splácelo 870 tisíc Čechů. Každý z nich si půjčil v průměru 142 tisíc korun,“ dodal Rajl.

Zájem o půjčky roste. Loni je splácely přes 3 000 000 Čechů
Přesunout se na začátek