>

Který kov je nejlepší vodič?

Jednoduchá opověď, jde  o stříbro. Stříbro je nejlepší vodič tepla i elektřiny a je zároveň i nejreflexnější ze všech prvků. Jeho nevýhodou je pak vysoká cena. Jestliže tedy používáme v elektrických zařízeních měděný drát, tak proto, že měď – druhý nejvodivější prvek, je levnější. Stříbro se v současné době době hlavně používá nejen na výrobu šperků, ale i ve fotografickém průmyslu, v dlouhotrvajících bateriích a solárních panelech.

Stříbro má rovněž zvláštní vlastnost, že sterilizuje vodu. Stačí i nepatrné množství – deset částic ku miliardě. Tato pozoruhodná skutečnost je známá od 5. stol př.n.l, kdy Herodotos zaznamenal, že perský král Kýros Veliký cestuje s vlastní zásobou vody ze zvláštního potoka, převařenou a zapečetěnou ve stříbrných nádobách.

Staří Římané i Řekové si všimli, že jídlo a nápoje uložené ve stříbrných nádobách vydrží déle. Silné antibakteriální účinky stříbra se využívaly řadu stalení předtím, než byly bakterie vůbec objeveny. Tím se možná také vysvětluje, proč se na dně starých studní často nacházejí stříbrné mince.

Existuje však i nemoc zvaná argyrie, která souvisí s konzumací částic stříbra rozpuštěných ve vodě – jejím příznakem je zmodrání kůže. Na druhou stranu stříbrné soli v bazénech slouží jako bezpečná náhražka chlóru a ponožky sportovců se často impregnují stříbrem, aby jim nezapáchaly nohy.

zdroj: Kniha všeobecné nevědomosti Lloyd, Mitchinson

Leave a Reply

  

  

  


4 × čtyři =

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Registrace domén
Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Bře    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr