>

Nevědomost – díl 9.

 • Jahody, maliny a ostružiny nejsou bobule, ale souplodí peckovic. Bobule jsou mj. rajčata, pomeranče, citrony, grapefruity, vodní melouny, kiwi, okurky, hroznové víno, maracuja, papája, borůvky a banány.
 • Vlašské, lískové a pekanové ořechy, kaštany, bukvice nebo žaludy jsou ořechy, zatímco arašídy, mandle, pistácie, para, kešu a kokosové ořechy nikoli. Pistáciové „ořechy“ jsou vysoce nebezpečné, protože jsou náchylné k samovznícení, navíc pořád absorbují kyslík a uvolňují CO2, takže námořníky na lodích mohou otrávit.
 • Uvnitř kokosového ořechu není „mléko“, ale kokosová voda. Je to mj. lék na kocovinu, je sterilní a izotonická (má stejnou rovnováhu solí jako lidská krev). Kokosový olej se dnes prodává jako nejzdravější tuk. Nezvyšuje cholesterol.
 • Kapitán Cook nevozil na palubě jako lék proti kurdějím limety ani citrony. Měl tam sudy s kysaným zelím a ovocnou šťávou, jenže obojí uvařené, takže většinu vitamínu C se tím ztratila. Magellan ztratil kvůli kurdějím polovinu posádky, ale Cook je zřejmě ignoroval, protože na jeho lodích se na ně umíralo vzácně.
 • Kapitán Cook neobjevil Austrálii. 150 let před ním ji viděli Nizozemci a první Angličan, který tam přistál, byl William Dampier, v jehož posádce byl i Alexander Selkrik, vzor pro Robinsona Crusoe. Ovšem v poslední době se prosazuje myšlenka, že první cizinci, kteří zakotvili v Austrálii, byli v roce 1432 Číňané.
 • „Kangaroo“ neznamená „já nevím“. V jazyce jednoho australského kmene to je skutečně slovo pro jeden druh klokana, avšak angličtí osadníci je používali pro všechny klokany a jiný domorodý kmen si to vyložil jako „zvíře, o kterém ještě nikdo neslyšel“, a protože do té doby nikdy neviděli koně, začali tak říkat anglickým koním.
 • Největší samostatná skála světa není Ayers Rock, ale hora Augustus (alias Burringurrah) v západní Austrálii. Je 2,5krát větší, na výšku má 858 m a hřeben dlouhý přes 8 km. Je navíc daleko starší, neboť je pozůstatkem mořského dna staršího než miliarda let. Podloží pod ním je staré 1,65 miliardy let.
 • Bumerangy neslouží pro lov klokanů, ale jako imitace jestřábů, aby nalákaly lovné ptáky do hnízd. Nepoužívali je výhradně domorodí Australané, protože nejstarší bumerang byl nalezen v Polsku a je starý přes 18 000 let.
 • Kanibalové nevařili lidi v hrncích, protože technologie pro tak velký hrnec byla známa až v 19. století. Kniha The Man-Eating Myth (1979) vyvolala „popírání kanibalismu“ s tím, že šlo jen o rasistický výmysl, ale nedávné výzkumy prokázaly, že kanibalismus opravdu existoval, většinou však jen pro rituální účely.
 • V náboženství voodoo neexistuje žádná tradice propichování lidských figurek s cílem tím někomu ublížit. Tento mýtus je odvozen z evropské figurky, cílem většiny rituálů voodoo je léčení. Říká se, že „Haiťané jsou z 80 % křesťané a ze 100 % voodoo“.
 • Ježíše navštívilo mezi dvěma a dvaceti mudrci. Zřejmě to byli zoroastriánští astrologové, kněží nebo perští úředníci, a dokonce mezi nimi mohly být ženy.
 • Santa Claus (neboli sv. Mikuláš) pochází (stejně jako sv. Jiří) z Turecka. Červený mužík zvaný „Santa“ v červených šatech, s plnovousem, soby a pytlem hraček se poprvé objevil v básni Clementa Clarka Moore z roku 1823. Až později se do příběhu dostal Severní pól, jenže v roce 1927 Finové prohlásili, že Santa Claus žije ve finském Laponsku, protože na severním pólu by sobi nepřežili kvůli nedostatku lišejníků.
 • Popelčiny střevíčky byly z veverčí kůže. Charles Perrault, který v 17. století napsal dnes známou verzi příběhu, zaměnil slovo „vair“ (veverčí kůže) z původní francouzské lidové pohádky, za podobně znějící „verre“ (sklo).
 • Masážní žínky lufa nepocházejí z moře (to jsou mořské houby), ale ze stromu lufa.
 • Balsové dřevo je nejpevnější podle tuhosti, ohebnosti i stlačitelnosti, není ovšem nejlehčí. Nejlehčí je dřevo stromu whau z Nového Zélandu.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  


+ 2 = jedenáct

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Září 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr