Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Nevědomost – díl 10.

  • Při okusování tužky žádné nebezpečí nehrozí. Tužky neobsahují ani nikdy neobsahovaly olovo (přestože se 2000 let psalo zahroceným olůvkem). V tužkách je grafit, kterému se dříve říkalo také „černé olovo“. „Guma“ na konci většiny tužek se ve skutečnosti vyrábí z rostlinného oleje drženého malým množstvím gumy.
  • Srub patrně vynalezli před 4000 lety ve Skandinávii. Do Ameriky ho dovezli skandinávští osadníci. Ve městě Hodgenville v Kentucky je dodnes předváděn srub, kde se prý narodil Abraham Lincoln, avšak srub byl postaven až 30 let po jeho smrti. (Viz populární větu: „Abe Lincoln se narodil ve srubu, který postavil vlastníma rukama.“)
  • Lidé v době kamenné nežili v jeskyních, přinejmenším ne trvale. Byla to spíše místa pro rituály a obřady. V severní Číně však dnes bydlí odhadem 40 milionů lidí v „jeskynních domech“, a jelikož lidská populace v roce 8000 před Kristem čítala přibližně pět milionů lidí, lze říci, že dnes je „troglodytů“ osmkrát více.
  • Jako první zvíře zdomácněl sob, a to už před 14 000 lety. Asi 2000 let po něm následoval pes, za 4000 let po psu pak ovce a prase a 2000 let po nich skot.
  • Krůty pocházejí z Mexika a odtamtud se dostaly do Španělska a pak do Anglie, kde byly tradičním vánočním jídlem už koncem 16. století. Do Severní Ameriky tedy přicestovaly spolu s anglickými osadníky. Přestože se jmenují „turkey“, nemají takřka nic společného s Tureckem, jen je do Anglie vozili turečtí kupci.
  • Neposkvrněné početí je termín pro zrození Panny Marie, která byla od počátku oproštěna od věčného hříchu, nikoli to, že se Ježíš narodil z panny. Narození Ježíše z panny je sice jednou z hlavních katolických doktrín, avšak stále se o něm vedou spory. V neposkvrněné početí nevěří většina protestantů (ačkoli Luther v ně věřil).
  • Ježíš se nenarodil v chlévě. Je to jen předpoklad vycházející z Lukášova evangelia, podle něhož byl „položen do jeslí“. Ale známé „jesličky“ se zvířaty sestavil až kolem roku 1223 František z Assissi.
  • Noe nebral od každého zvířete po páru. Dvojice se týkala zvířat „nečistých“ (neboli těch, která židé nesmějí jíst), zatímco zvířat „čistých“ vzal po sedmi párech, což zahrnuje ovce, kozy, skot, antilopy a kobylky.
  • První moderní olympijské hry se konaly ve vesničce Much Wenolck v Anglii roku 1850 a pak každý další rok. Byla to zásluha tamního lékaře W. P. Brookese, který posléze v roce 1865 uspořádal i mezinárodní hry v Londýně, ale ty nepřitáhly větší zájem. Brookes však inspiroval barona Pierra Coubertina, se kterým si také od roku 1888 dopisoval. Coubertin se svými konexemi uspěl a v roce 1896 se konaly hry v Aténách.
  • Maraton má délku 42,195 km díky pohodlí královské rodiny, protože při hrách konaných v roce 1906 v Londýně byl start pod jedním z oken Winsdorského paláce, kdežto cíl pod královskou tribunou na stadionu White City. Klasický řecký příběh o Feidippidovi nezní příliš věrohodně, a navíc se zaměňuje s podobným příběhem o Euclovi. Tehdejší běžečtí poslové běhali mnohem delší tratě, aniž by zemřeli.
  • V roce 1698 se Skoti pokusili obsadit a kolonizovat Panamu. Shromáždili na to obrovské jmění, ale celá akce skončila totálním krachem, zničila skotskou morálku a ekonomiku a podstatně přispěla k podpisu Act of Union s Anglií (1707).
  • Klobouky panamáky pocházejí z Ekvádoru. Své jméno dostaly podle toho, že do Evropy je vozili dopravci se sídlem v Panamě.
  • Patron Irska sv. Patrik byl Angličan, narodil se na severu nebo západě Anglie. Irem však byl nade vší pochybnost Arthur Wellesley, I. vévoda z Wellingtonu.
  • První britský premiér byl sir Henry Campbell-Bannermann. Termín „premiér“ byl poprvé oficiálně použit až v roce 1905 (do té doby to byla spíše nadávka). Sir Robert Walpole, tj. první de facto premiér, měl titul „první lord státní pokladny“.
Nevědomost – díl 10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek