>

Odkud vlastně pocházejí diamanty?

Ze sopek.

Všechny diamanty vznikají pod obrovským tla­kem a při extrémně vysokých teplotách pod zemským povr­chem a na povrch je vynášejí sopečné erupce.

Vznikají v hloubce 160 km až 480 km pod zemí. Většina se nachází ve vulkanic­kém kameni zvaném kimberlit a těží se v oblastech, kde je dosud běžná sopečná aktivita. Diamanty se nacházejí také volně, pokud je z původního kimber­litu vyplavila voda.

Diamanty produkuje dvacet zemí světa. Jižní Afri­ka je v současné době pátým největším vývozcem po Austrálii, Demokratické republice Kongo, Botswaně a Rusku.

Diamanty tvoří čistý uhlík stejně jako grafit, ze kte­rého se vyrábějí tuhy do tužek, ovšem v něm jsou ato­my uhlíku uspořádány jinak. Diamant je jednou z nejtvrdších přirozeně vzniklých látek na zemi (10 bodů na Mohsově stupnici tvrdosti), zatímco grafit patří mezi nejměkčí (1,5 stupně), jen o málo tvrdší než pudr.

Největší známý diamant měří napříč 4000 km a má deset miliard trilionů trilionů karátů. Nachází se přímo nad Austrálií (ve vzdálenosti osmi světelných let) a leží uvnitř hvězdy Lucy v souhvězdí Kentaur.

Svou přezdívku, dostala Lucy podle písničky sku­piny Beatles: Lucy in the Sky with Diamonds, její odborný název však zní bílý trpaslík BPM 37093. Beatles svou píseň pojmenovali podle obrázku, na který syn Johna Lennona Julian namaloval svou čtyř­letou kamarádku Lucy Richardsonovou.

Diamanty byly dlouhou dobu nejtvrdším známým materiálem na zemi. V srpnu 2005 se však německým vědcům podařilo vytvořit v laboratoři tvrdší. Nazývá se ACNR (v překladu spojená uhlíková nanovlákna) a vzniká stlačením a zahřátím supersilných uhlíko­vých molekul na 2226 °C.

Každá z těchto molekul obsahuje šedesát atomů, které jsou poskládány do pětiúhelníkových a šesti­úhelníkových tvarů; prý se podobají miniaturním fot­balovým míčům. ACNR je tak tvrdý, že dokáže snadno poškrábat diamant.

zdroj: Kniha všeobecné nevědomosti Lloyd, Mitchinson

Leave a Reply

  

  

  


devět − = 6

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Červenec 2020
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr