>

Proč dochází ke zdržení výplaty nemocenské?

Nejeden práce neschopný se musel potýkat s problémem včasného vyplacení nemocenských dávek. Někteří je nedostanou vyplaceny v daném měsíci, v němž jim vznikl nárok na výplatu, nebo se o několik dní výplata posune.

Toto zdržení může být způsobeno několika zásadními faktory, které ovlivní termín skutečného vyplacení.

V praxi to znamená, že je dána určitá právní legislativa, kterou je nutno splňovat. Pokud něco chybí, je jasné, že můžete dostat nemocenskou dávku vyplacenu až v novém měsíci, společně s dalším měsícem. Tedy částka za předchozí měsíc bude vyplacena společně s daným měsícem.

Možné příčiny zdržení výplaty nemocenské

Výplata nemocenské dávky se může zdržet z mnoha různých důvodů. Jedním z nich je příliš brzké vystavení dokladu o pokračování pracovní neschopnosti, jinak také zvané „lístek na peníze“, jež předáváte svému zaměstnavateli.

Obvykle platí, že váš lékař, který tento dokument vystavuje, ho vystaví příliš brzy. Většinou jde o 25. den v měsíci a výše. Pokud bude lístek na peníze vystaven dříve, nastává problém a ČSSZ bude nucena sjednat nápravu. Tudíž se posune termín vyplacení.

V případě, že práce neschopný je v exekuci a nedodá ČSSZ potvrzení o vyživovaných osobách, aby mohl tento úřad nemocenskou dávku přepočítat, zase dojde ke zdržení výplaty.

V zásadě je nutno dokládat zde zmíněnému úřadu určité doklady a potvrzení, které jsou velmi zásadní pro výpočet a posouzení nároku na dávku, buďto se výplata pozdrží nebo nebude provedena vůbec, a to do té doby, než bude veškerá dokumentace doložena.

Nemocenská dávka také může být krácena nebo blokována (pokutována). Jde o případ, kdy pacienta doma navštíví kontrola a on z nějakého důvodu pracovníkovi pověřeného touto kontrolní činností neotevře. Kontrolu může poslat jak zaměstnavatel, tak i ČSSZ.

Dotyčný kontrolovaný pacient musí podat vysvětlení, proč neotevřel. Omluvitelná je pouze návštěva u lékaře, hospitalizace, ukončení „neschopenky“, nebo doložení požití silných léků, které mohou ovlivnit silný a hluboký spánek a nemocný tudíž neslyší domovní zvonek. Vše musí být doloženo lékařským potvrzením. Patří sem také doba povolených vycházek, vytyčených ošetřujícím lékařem.

V každém případě, je tu mnoho faktorů, které ovlivňují vyplácení nemocenských dávek a pokud je něco přehlédnuto, pak se musíte smířit s tím, že peníze hned tak neuvidíte.

Pokud si nejste jisti, zda máte na ČSSZ odeslány veškeré potřebné dokumenty, můžete si to zjistit na info – lince tohoto úřadu. Tak vám bude sděleno v jaké fázi je výplata vaší dávky (ve fázi zpracování, něco chybí nebo již byly peníze odeslány).

Raději se obrňte trpělivostí a finanční rezervou pro případ, že se výplata nemocenské zpozdí.

Comments are closed.

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Září 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr