>

Shopaholismus není jen zábavná aktivita z komedií

Kdy se zábavné trávení volného času stane destruktivním návykem? Pro lidi, kteří mají tendenci utrácet, se nakupování může stát závislostí, která je postupně ničí.

Oblečení, boty, elektronické hračky…mnoho z nás činí pořizování nových věcí alespoň na chvíli spokojenější. Je tedy přirozené, že nakupování je příjemné. Ale existuje rozdíl mezi potěšením z občasného výletu do obchodních center a tzv. “shopaholismem” – závislostí na nakupování.

Co je to shopaholismus?

Abnormální nutkání ke koupi nových věcí, odborně oniománie, je považováno za jeden z typů obsesivně-kompulzivního chování. Odborníci na duševní zdraví jej řadí mezi poruchy kontroly impulzivity – stejně jako třeba kleptomanii či patologické hráčství (gamblerství).

Studie naznačují, že závislost na nakupování může souviset i s dalšími problémy jako pocity hněvu, neovládání se, deprese, osamělost nebo bipolární porucha.

Co shopaholismus způsobuje?

Většina lidí s touto závislostí tvrdí, že nakupování jim umožňuje cítit nějakou kontrolu, kterou jinak nemají v jiných oblastech života. Jak už bylo zmíněno výše, může k ní vést i deprese, nízké sebevědomí, pocity osamělosti, hněvu nebo úzkosti.

Zdá se, že nakupování na tyto lidi působí jako droga – přivádí je do stavu radosti až euforie, ale i s následným pocitem viny, vyčerpání a zhoršení negativních emocí – tedy podobně jako u drogově závislých či alkoholiků.

Je to skutečná závislost?

Jak už bylo výše uvedeno, má všechny takové znaky i když společnost zatím nebere tento problém moc vážně – spíše toto chování vidí jako nezodpovědné, způsobené nedostatkem vůle nebo jej považuje za neškodný relax.

Dříve se odborníci neshodovali v tom, zda lze chápat nakupování (či jiné chování) jako závislost, ale na základě výzkumů se jich dnes mnoho domnívá, že nakupování a utrácení, stejně jako hazard, počítačové hry nebo internet, může být návykové.

Nakupování u některých lidí vyvolává reakce v mozku, zejména v receptorech “dobré nálady” – vylučují se dopamin a endorfiny. Když “shopaholik” nemůže nakupovat, zažívá abstinenční příznaky.

Jelikož léky a terapie jsou stejně nápomocné jak lidem závislým na nakupování tak lidem s jinými kompulzivními poruchami kontroly impulzivity, pojem závislost zřejmě můžeme používat i v souvislosti s nutkavým nakupováním.

Jak pomoci shopaholikovi?

Stejně jako jiné typy závislostí i tato je drahá. Blízcí shopaholika jsou často ve stejné situaci jako rodina narkomana nebo alkoholika. Jeho zvyk vede k napětí ve vztazích, odcizení a samozřejmě finančním potížím.

Přátelé a rodina shopaholika musí nejprve jeho problém poznat a vědět, co toto nutkání spouští.

Nikdy jeho chování neomlouvejte ani nebanalizujte. Nehádejte se s ním, neobviňujte ho a nevyhrožujte – snažte se být neutrální a buďte tu pro něj, když požádá o pomoc. Pamatujte, že závislost je léčitelná.

Odborná pomoc

Stejně jako u jiných kompulzivních poruch a závislostí i zde je důležitá pomoc terapeuta. Až si dotyčný uvědomí, že má problém a hledá pomoc, můžete na nějakou dobu převzít i jeho finanční zodpovědnost.

Pokud si vy osobně myslíte, že jste závislí na nakupování a utrácení, obraťte se na odborníka, který vám pomůže zjistit, co je spouštěčem tohoto chování.

Nestyďte se probrat to také s rodinou a blízkými přáteli, aby vás nevědomě nesváděli ze snahy tento problém překonat a vysvětlete jim, jak mohou pomoci.

Comments are closed.

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Září 2021
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr