Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Šikana na pracovišti? Zatočte s ní jednou provždy!

O šikaně například na škole již každý asi slyšel. Ovšem věděli jste, že se podobné scénáře odehrávají i mezi dospělými, přímo na pracovištích? Ano! Na pracovištích se vyskytuje šikana stejně často, leckdy je však šikovně maskovaná nebo sofistikovaná.

Je smutné, že se někteří dospělí dokáží k druhým nehezky chovat i v případě, že u své náctileté dcery nebo dospívajícího syna by tohle netolerovali. Jaké jsou projevy šikany? To se různí! Mnohdy se šikana zrodí třeba z pouhého pomlouvání kolegyně v práci. Uštěpačné poznámky a posměšné pohledy na pracovišti jsou leckdy jen začátkem pekla s názvem šikana!

Ta se mnohdy dějem nejslabším nebo nejméně kvalifikovaným jedincům, kteří nemají moc možností a sil se bránit. Ovšem najdou se i případy, že je šikanován silný, samostatný a schopný jedinec. S jediným cílem ho co nejvíce pošpinit a znemožnit před ostatníma tak, aby měl co nejméně šancí se na pracovním místě udržet.

Šikana je prováděna jednak záměrně nebo i nevědomky. S šikanou na pracovišti se můžete setkat jak ze strany spolupracovníků, tak i ze strany nadřízeného. A nováčci to mají úplně nejhorší. Podle studií se drtivá většina lidí setkalo v práci se šikanou a to právě v období, kdy byli v práci noví a jak se říká „nezaběhnutí“! Ovšem pozor!

Pokud jste v práci noví a nidko se s vámi ještě pořádně nebavil, hned za tím nemusíte hledat šikanu nebo jiné násilí! To opravdu ne. Všude chvilku potrvá, než si skupinka lidí zvykne na nového člena. Ovšem uspíšit to můžete například skvěle upečenou bábovkou nebo vhodně zvoleným komplimentem.

Ovšem často šikana přichází i ze strany šéfů. “ Šéf na mě neustále křičí“! – to je často slýchaná věta, a proto až vy budete mít pocit, že s vámi šéf nejedná zas tak v rukavičkách, nebojte se ozvat. Před tím si však ověřte váš správný úsudek. Ověřit si to můžete tak, že se zeptáte ostatních na chování šéfa k nim.

Když se dozvíte, že křičí jenom po vás zbystřete, ovšem neunáhlujte se. To ještě nic neznamená! Dále si prověřte skutečnost, zda máte všechny úkoly splněné podle představ vašeho šéfa.

Neposlala jste fakturu někde jinde? Nazapomněla jste poslat jeho mail? Vše máte v pořádku? Tak potom vám nezbývá, než přistoupit k poslednímu kroku a to – promluvit si s ním.

Z plných plic, ale slušně mu řekněte, co se vám na jeho jednání s váma nelíbí a jak byste si to všechno představovali. A z plna hrdla se to nebojte sdělit i vašim škodolibým spolupracovníkům.

Klidně jim oznamte, že se omlouváte, ale že opravdu nechcete být součástí šikany, jelikož takové chování vám připada dětinské a nepatřičné.

Mnohdy právě vysoký plat bývá dostatečnou motivací k tomu, aby i šikanovaný zaměstnanec v práci zůstávál i přesto, že se mu tam dějí nepatřičnosti.

Ovšem pokud se v práci necítíte dobře, a to si piště, že šikanovaná osoba v práci radostí neskáče uvědomte si, že v práci strávíme poměrnou část svého života, tak proč ji přetrpět, když si můžete najít jinou a lepší práci s vyspělějším kolektivem?

Šikana na pracovišti? Zatočte s ní jednou provždy!
Přesunout se na začátek