Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

11 tipů na zlepšení vašich fotek krajiny

Když jsem dostal svůj první fotoaparát, okamžitě jsem se zamiloval do focení krajiny. Zachytit úžasné věci, které vidíte, je vzrušující. Možná to odpovídá mojí osobnosti – miloval jsem to ticho a čekání na perfektní snímek, hledání nejlepšího nastavení a následné čekání na jiné nasvícení scény.

I když už na tyto fotky dnes nemám moc času, stále focení krajiny miluji a vypsal jsem pro vás pár tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků.

1) Správné nastavení hloubky ostrosti – normálním přístupem je zachytit co nejvíce věcí do záběru. Nejsnadnější cestou je nastavit malou aperturu (vysoké číslo), což dodá vašim fotkám hloubku.

Pamatujte, že malá apertura znamená malou propustnost světla, a proto bude potřeba zvýšit ISO nebo prodloužit rychlost závěrky.

2) Používejte tripod – protože máte nastavenou menší rychlost závěrky, budete potřebovat, aby byl fotoaparát co nejdéle v klidu. I když jste na focení s tímto nastavením zvyklí, tripod je velkou výhodou. Zvažte také pořízení externí spouště.

3) Najděte ohniskový bod – každý obrázek potřebuje ohniskový bod, a tyto nejsou výjimkou. Když nebudete mít ohniskový bod, na který se zaměříte, budou fotky vypadat prázdně.

Tímto bodem může být budova, strom, skála, cokoliv…Nepřemýšlejte jen nad tím co bude tím bodem, ale také kam ho umístíte.

4) Popředí fotografie – důležité je správné rozvržení popředí fotografie, které by mělo obsahovat zajímavé objekty. Dodá to fotce potřebnou hloubku.

5) Myslete na nebe – dalším důležitým elementem je zakomponování nebe. Většina krajin má nebe jako dominantu, jenže to je po čase nudné. Pokud je nebe čisté a nezajímavé, nezaměřujte se na něj tolik a místo toho snižte záběr.

Ale pokud je nebe pokryté spoustou mraků a září různými barvami, jděte do toho. Zvažte také možnost dodatečného upravení pomocí filtrů v počítači.

6) Linie – otázkou při focení těchto fotografií je „Jak by se na to dívali ostatní?“ Je mnoho způsobů, jak můžete krajinu vyfotit a zakomponovat do ní linie.

7) Zachyťte pohyb – když se řekne krajina, lidé si představí klidné a pasivní prostředí. Jenže ani krajina není neměnná, vyvíjí se – vítr ve stromech, vlny na pláži, voda ve vodopádu, létající ptáci…

K zachycení byste měli nastavit delší čas pro závěrku. To ale znamená větší přísun světla, takže budete muset zmenšit aperturu, nebo použít nějaký filtr, nebo dokonce fotit ráno, kdy je světla méně.

8) Pracujte s počasím – scéna se může díky počasí dramaticky změnit téměř kdykoliv. A proto je volba vhodného času skutečně důležitá. Mnoho začátečníků vidí jako nejlepší počasí slunečno.

Jenže zatažený den, kdy může kdykoliv začít pršet, může také navodit zajímavou náladu. Vyhledávejte bouřky, vítr, mlhu, mraky, slunce prosvítající přes temná oblaka, duhu…Neomezujte se jen na slunečný den.

9) Pracujte se zlatými hodinami – jeden fotograf mi nedávno říkal, že fotí jen při východu a západu slunce, protože to je nejlepší. Říká se tomu zlaté hodiny a pro focení krajiny je to skvělé – takové světelné podmínky jsou nenapodobitelné.

Miluji tyto podmínky i z toho důvodu, že se rychle mění úhel dopadu světla, a můžete vytvořit více verzí fotky.

10) Přemýšlejte o horizontu – je to starý, ale dobrý tip. Než budete fotit krajinu, podívejte se na horizont z těchto hledisek:

– Je rovný? – i když můžete obrázek kdykoliv snadno vyrovnat, jednodušší je správně nastavit fotoaparát.

– Kde leží kompozičně? – přirozená poloha horizontu je ve dvou třetinách obrázku, ať už shora nebo zdola. Neměl by být uprostřed. Samozřejmě, pravidla jsou od toho, aby se porušovala, ale v tomto případě to není dobrý nápad.

11) Změňte úhel pohledu – jeďte na místo, vystupte z auta, zapněte foťák, zaměřte, zazoomujte, vyfoťte. To je klasický postup, jenže tím moc ohromujících fotek nevytvoříte.

Zamyslete se nad svými snímky – hledejte zajímavější úhel pohledu. Najděte místo, odkud se dá lépe fotit. Objevte nová zajímavá místa, a fotografie budou rázem unikátní.

11 tipů na zlepšení vašich fotek krajiny
Přesunout se na začátek