Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

15 tipů jak se chovat (eko) logicky

O ochraně životního prostředí se v Česku mluví již od sametové revoluce. Možná si říkáte, že to není téma, které by vás zajímalo, protože limity těžby uhlí nebo kácení deštných lesů stejně z vaší pozice běžného člověka neovlivníte.

Opak je pravdou: každý z nás může pomoci životnímu prostředí, dokonce často pomoc planetě znamená také pomoc vaší peněžence.

V dnešní době se mluví o zateplování, pasivních domech a podobných termínech, ale jsou to životní změny, které nemůžete provést ze dne na den. I přesto ale nemusíte škodit planetě. Přečtěte si 15 velmi praktických rad, jak se chovat ekologicky.

1. Používejte elektřiny jen tolik, kolik opravu spotřebujete, používejte úsporné zářivky a zhasínejte po sobě! Výroba elektřiny velkým způsobem planetu zatěžuje, a pokud si budete dávat pozor například na zbytečné svícení, nejlépe s energií naložíte.

2. Nekuřte. Kouření nejenže škodí vašemu zdraví, zdraví ostatní a vaší peněžence, ale i naší společné planetě. Tabák bývá pěstován na velmi kvalitních půdách, kde by mohly růst zemědělské plodiny nebo lesy, k pěstování se navíc používají pesticidy.

3. Třiďte odpad. To je snad to nejjednodušší co se dá pro přírodu udělat. Většina českých domácností již ví, že žlutá je na plasty, modrá na papír a zelená na barevné sklo. V některých městech se snadno třídí také tetrapak (někde se přidává k plastům, někde k papíru, záleží na zpracovávatelské firmě), elektroodpad (červené kontejnery), biologicky rozložitelný odpad z kuchyně (hnědé) či oblečení (bílé).

Jinak staré léky se odnášejí do lékárny, použitelné oblečení do charity či second handů, kovy do výkupen surovin, knihy do antikvariátů, knihoven či knižních bazarů. Obecně platí, že co nevíte kam dát, můžete odvést do sběrného dvora, zejména větší kusy výše jmenovaných věcí nebo chemicky nebezpečný odpad. Využít sběrného dvora můžete také, pokud ve vašem městě třeba staré elektrické spotřebiče nebo textil netřídíte.

4. Kupujte biopotraviny. I když to leze do peněz a někteří lidé biopotravinám nedůvěřují, pravidelným nákupem pomůžete svému zdraví, ale i životnímu prostředí. Ekologičtí zemědělci neznečišťují prostředí, nepoužívají pesticidy, umělá hnojiva ani geneticky modifikované potraviny (GMO). Prodejnu zdravé výživy najdete dnes již v každém okresním městě.

5. Hlídejte kácení u vás ve městě. Každému se do toho nechce, ale někdo to dělat musí, abychom se tu nakonec neocitli bez stromů: hlídat kácení, komunikovat s úřady, psát petice na úřady, svolávat shromáždění, informovat veřejnost. Možná, nebýt tolik vysmívaných občanských aktivistů, bylo by tu výrazně méně stromů.

6. Šetřete s vodou. Místo koupání se raději sprchujte, a používejte myčku. Podle dostupných studií myčka skutečně šetří vodu. Při čištění zubů vodu vypínejte, stejně tak při sprchování, když si budete nanášet sprchový gel. I váš bankovní účet vám poděkuje.

7. Nejezděte zbytečně autem. Když se někdy v ranních hodinách podíváte z ulice od aut, čeká vás tragický pohled: ve většině aut jede jediný člověk. Kdyby v každém autě jeli čtyři lidé, pojede aut výrazně méně a všem by se nám lépe dýchalo.

8. Když to jde, jeďte hromadnou. Města se dusí polétavým prachem z aut, a přesto stále dost lidí jezdí do zaměstnání autem, i když může využít hromadnou dopravu. Ideálně využijte vlak či metro.

9. Nepoužívejte igelitové tašky. Výroba igelitek je obrovskou zátěží pro životní prostředí, obzvláště pokud si uvědomíme, že je někteří lidé mají na jedno použití. Kupte si plátěnou tašku, přijde vás na to na několik desetikorun, ale vydrží vám i několik let.

10. Papírové kapesníky vyměňte za látkové. Papírové kapesníky jsou v současnosti velmi nadužívané, v zimě zabírají nemalou část našich netříděných košů (do papíru se dávat nesmí, jsou znečištěné). A proto končí ve spalovnách nebo na skládkách. Látkové kapesníky sice vyžadují určitou finanční počáteční investici, ale již po několika měsících zjistíte, že i ekonomicky jsou výhodné.

11. Na zahradě nepoužívejte chemické přípravky. Žádné pesticidy ani umělá hnojiva do záhonu nepatří, mohli by uškodit půdním živočichům a v dlouhodobém horizontu poškodit půdu. Průmyslová hnojiva nahraďte vlastním kompostem (třiďte bioodpad). Nezapomeňte, že přehnojené rostliny jsou náchylné ke škůdcům a chorobám.

12. Na zahradě zalévejte dešťovkou. Některé moderní ekologické domy využívají dešťovou vodu dokonce i ke splachování, ze začátku ale bude stačit, když na zahradě budete chytat (například z okapů domu) dešťovou vodu a budete zalévat jen jí.

13. Místo sprchového gelu použijeme mýdlo. Mýdlo by, na rozdíl od sprchového gelu, nemělo obsahovat ropné deriváty, navíc má daleko úspornější obal. Preferujte ale mýdlo vyrobené čistě z rostlinných olejů bez použití sádla.

14. Používejte přírodní kosmetiku. V prodejnách zdravé výživy se běžně prodávají biologicky rozložitelné čisticí prostředky, ale i s nimi je při mytí nádobí třeba šetřit. V prodeji jsou také rozložitelné kapsle do myčky. Používejte také přírodní deodoranty, nebo použijte kamenec, který dezinfikuje pokožku a je proti pocení.

15. Používejte recyklovaný papír. Na výrobu a bělení papíru se totiž používá velké množství vody, na výrobu jedné tuny běžného papíru 85 m3 vody na tunu recyklovaného papíru jen 16 m3 vody. Recyklovaný papír je běžně dostupný v prodejnách kancelářských potřeb.

15 tipů jak se chovat (eko) logicky
Přesunout se na začátek