Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Černobylské deníky

Černobylské deníky, který natočil tvůrce série Paranormal Activity, na kterém si mimo jiné řádně namastil kapsičku.

Co se stalo 26. dubna 1986 ve městě Černobyl, který leží na severu Ukrajiny dle mě ví každý. Když opomenu tu tragédii, která se tam stala a její následky, které se vyskytují defakto dodnes, tak je to celkem ideální hororové téma, které bylo jaksi doposud opomíjeno.

Kdyby náhodou někoho zajímalo, jak je to doopravdy s exkurzí do Černobylu, prohlídkou okolí elektrárny a návštěvou města duchů, tak jsem se rozhodl o tom posbírat pár informací a sepsat lehce navazující i když nezávislí článek, který brzy publikuji též 😉

Ale zpět k filmu. Na zadní straně dvd najdete tento oficiální text od distributora.

Město duchů totiž není opuštěné, jak si mysleli …

Černobyl, 1986: Když vypukla nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva, evakuovaní obyvatelé blízkého města Pripjať neměli čas ani na to, aby si sbalili osobní věci.

O 25 let později šest mladých turistů se svým průvodcem navštěvuje Pripjať, aby tu společně prozkoumali trosky zničeného a zdánlivě opuštěného města.

Když je okolnosti přinutí zůstat na místě přes noc, brzy zjišťují, že tu možná nejsou sami. Spoluautorem scénáře a koproducentem šokujícího filmu plného děsu a hrůzy je Oren Peli, tvůrce snímku Paranormal Activity.

Když film shrnu jinými slovy, tak parta mladých lidí (většinou Amíků), co nemá co moc dělat při své cestě napříč východní Evropou a tak vymýšlí ptákoviny. Jednou z nich je takzvaná extrémní turistika (návštěva Černobylu). Seženou tedy za úplatu člověka, co je tam dopraví a trochu jim to tam ukáže. Vše jde z kraje jak po másle, ale to už tak bývá v každém podobném snímku ;-).

Po příjezdu na místo, když mají projet vstupní bránou, kterou střeží dva ozbrojenci se dozví, že je oblast uzavřená z důvodu jakési „údržby“. Je to sice nepříjemné, ale není to jediná cesta na místo, kam chtějí dojet (pěkná terénní projížďka lesem, se zastávkou u vody, kde jsou zmutované ryby je též řešení ;-)).

Jakmile dojedou do města duchů, začíná prohlídka a s ní pomalu a jistě začíná končit idylka pěkného radioaktivního výletu. Nejprve se setkají s obrovským medvědem, který je překvapí na chodbě panelového domu. Chvilku před tímto setkáním zjistil ukrajinský průvodce skupinky, že si v jedné z místnosti panelového domu někdo dělal nedávno malý ohníček a zavelí k odjezdu, jelikož tuší, že tu nejsou sami.

Po návratu do auta ještě s úsměvem na tváři zjistí, že se odjez nekoná, jelikož auto nejede (jak jinak také, to by nemohlo nastat následující vzrůšo :-)). Kabely od svíček jsou rozžvýkané a bez jiných se auto prostě nehne. Jak se postupně začíná stmívat, stupňuje se i napětí a nervozita účastníků výletu.

Zde si neodpustím upozornit na věc, která mě vždy doslova fascinuje a to, uprostřed ničeho s bůhví s čím v zády si klidně v autě vesele svítí, takže je v té tmě, jako v pytli vidí snad i z měsíce kdokoliv :-D.

Rázem se kolem auta a celkově po okolí začnou objevovat samí zmutovanci, ať už ti psí, vlčí, tak i ty lidský ;-). Dále již popisovat nebudu, jelikož bych vás případně připravil o to nejlepší a doporučuji raději shlédnou, než jen o tom číst :-).

K filmu prozradím ještě to, že převážná část se odehrává za tmy, což je dle mě trochu škoda (i když tma je sama o sobě pro mnoho lidí děsivá), ale přeci jen je to nízkorozpočtový snímek, tak to vysvětluje vše, jelikož tvůrcům tma ušetřila značnou část peněz za lepší masky.

Ze snímku (občasných záběrů kamery) je poznat, že Paranormal Activity byli předešlou tvůrcovou záležitostí a i přesto, že se jedná spíše o béčkový horor, který má své klady a zápory, tak není zase až tak špatný.

Černobylské deníky
Přesunout se na začátek