Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Co jsou kryptoměny, kolik jich je a jak je využít?

Asi nejznámnější kryptoměnou je Bitcoin. Co o ní v kostce píše Wikipedie? Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná digitální peněžní měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování Bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.

Nicméně zde budeme psát i o ostatních, aktuálně 312 kryptoměnách. Takže obecně platí:

Uživatelé a těžaři

Veškerá komunikace v síti probíhá pomocí počítačového programu (nebo jiného klienta, např. na mobilu), který přímo komunikuje s dalšími uzly (účastníky). Účastníci jsou dvojího druhu: koncoví uživatelé a těžaři. Každý účastník může být koncový uživatel, těžař, anebo obojí.

koncoví uživatelé jsou lidé, kteří si posílají peníze. Každý uživatel má jednu nebo více peněženek, které slouží jako adresy pro platby. Současně si také udržují distribuovanou databázi všech proběhlých transakcí v síti – tzv. blockchain(v případě plnohodnotného klienta; je možné se na databázi ptát jiného důvěryhodného uzlu, popř. si udržovat jen část). Tak každý uzel ví, která mince/část v síti patří které peněžence. Každé peněžence náleží soukromý a veřejný klíč. Pokud chce uživatel poslat peníze, vezme patřičný obnos svých mincí + případný poplatek (viz dále) a vytvoří transakci, kterou podepíše soukromým klíčem. Tuto informaci rozešle všem uzlům (uživatelům), ke kterým je připojen, ti to rozešlou dalším apod. do celé sítě. K příjemci tak informace o platbě probublá téměř ihned (v řádu sekund), transakce však ještě není tzv. potvrzena.

těžaři potvrzují transakce v síti. Těžař seskupí transakce čekající na potvrzení, přidá k nim odkaz na předchozí potvrzený blok transakcí a údaj zvaný kryptografická nonce. Snaží se najít takovou nonci, aby se hash nového bloku vešel pod sítí stanovený limit. Limit je nastaven tak, aby se to v celé síti dařilo průměrně jednou za 10 minut, takže nalezení vhodné nonce je obtížné a to tím více, čím výkonnější celá síť je. Těžař, kterému se nalezení nonce a tím i vytvoření a potvrzení nového bloku transakcí podaří, si ponechá veškeré poplatky ze zahrnutých transakcí a odměnu za potvrzení bloku. Odměna za potvrzení bloku je nějaký počet Bitcoinů (zkratka BTC) a jedná se o jediný a předem stanovený způsob emise nových Bitcoinů. Odměna se však každých 210 000 bloků (tj. každé 4 roky) snižuje na polovinu a růst množství peněz zpomaluje. Těžař si může vybrat, které transakce do nového bloku zahrne a které ne (podle výše poplatku), nyní je ale většina těžařů ochotna přijímat i transakce bez poplatku. Je důležité zmínit, že protože je síť anonymní, těžaři nevědí nic o odesílatelích ani příjemcích a jediným smysluplným kritériem pro zahrnutí nebo nezahrnutí transakce do bloku je právě zvolený poplatek. O tom, který těžař první nalezne vhodnou nonci (a rozhoduje o zařazení transakcí) rozhoduje náhoda. Transakční poplatky a odměna za potvrzení bloku jsou ekonomickou motivací činnosti těžařů. Snižováním odměny dojde ke stále většímu vyžadování transakčních poplatků.

Nikdo jiný kromě uživatelů a těžařů v síti nefiguruje.

Co napsali aktuálně k celé problematice tady? Citujme část:

“ Mining nebo-li těžba virtuálních měn jak se zdá se pomalu blíží do úpadku. Ještě před nedávnem odvětví, do kterého investovali sta tisíce i běžní lidé, pomalu končí. Těžební poměry začínají být nevýhodné a lidé pomalu končí se specifickými výpočty, které jim vydělávali internetovou měnu, která je mimochodem vysoce ceněná. Ke svému konci se podle mnohých pozvolna blíží i nejoblíbenější alternativní měna – Bitcoin. To vše se podepisuje na kurzu všech ostatních měn a nepříznivě přispívá k menšímu výnosu při těžbě. Ta probíhá přes určité programy, kde náročné výpočty dělají grafické karty. Čím více akcelerátorů máte připojených k síti, tím více výpočtu denně odvedete. A za to také dostanete více „peněz“. Bohužel vše se již pomalu řítí do záhuby a pro nováčky již zde není místo.“

Pokud Vás zajímá přehled všech aktuálních kryptoměn a další věci, mrkněte sem, odkud také pochází následující scan poskládaný dle hodnoty kryptoměny (prvních několik z celkových zatím 312).

kryptoměny

Kryptoměny vznikají nepřetržitě další a další a již nemají mnohdy stejná pravidla, jako měl první Bitcoin

Co jsou kryptoměny, kolik jich je a jak je využít?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek