Asi nejznámnější kryptoměnou je Bitcoin. Co o ní v kostce píše Wikipedie? Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná digitální peněžní měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování Bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.
Nicméně zde budeme psát i o ostatních, aktuálně 312 kryptoměnách. Takže obecně platí:
Uživatelé a těžaři
Veškerá komunikace v síti probíhá pomocí počítačového programu (nebo jiného klienta, např. na mobilu), který přímo komunikuje s dalšími uzly (účastníky). Účastníci jsou dvojího druhu: koncoví uživatelé a těžaři. Každý účastník může být koncový uživatel, těžař, anebo obojí.
– koncoví uživatelé jsou lidé, kteří si posílají peníze. Každý uživatel má jednu nebo více peněženek, které slouží jako adresy pro platby. Současně si také udržují distribuovanou databázi všech proběhlých transakcí v síti – tzv. blockchain(v případě plnohodnotného klienta; je možné se na databázi ptát jiného důvěryhodného uzlu, popř. si udržovat jen část). Tak každý uzel ví, která mince/část v síti patří které peněžence. Každé peněžence náleží soukromý a veřejný klíč. Pokud chce uživatel poslat peníze, vezme patřičný obnos svých mincí + případný poplatek (viz dále) a vytvoří transakci, kterou podepíše soukromým klíčem. Tuto informaci rozešle všem uzlům (uživatelům), ke kterým je připojen, ti to rozešlou dalším apod. do celé sítě. K příjemci tak informace o platbě probublá téměř ihned (v řádu sekund), transakce však ještě není tzv. potvrzena.
– těžaři potvrzují transakce v síti. Těžař seskupí transakce čekající na potvrzení, přidá k nim odkaz na předchozí potvrzený blok transakcí a údaj zvaný kryptografická nonce. Snaží se najít takovou nonci, aby se hash nového bloku vešel pod sítí stanovený limit. Limit je nastaven tak, aby se to v celé síti dařilo průměrně jednou za 10 minut, takže nalezení vhodné nonce je obtížné a to tím více, čím výkonnější celá síť je. Těžař, kterému se nalezení nonce a tím i vytvoření a potvrzení nového bloku transakcí podaří, si ponechá veškeré poplatky ze zahrnutých transakcí a odměnu za potvrzení bloku. Odměna za potvrzení bloku je nějaký počet Bitcoinů (zkratka BTC) a jedná se o jediný a předem stanovený způsob emise nových Bitcoinů. Odměna se však každých 210 000 bloků (tj. každé 4 roky) snižuje na polovinu a růst množství peněz zpomaluje. Těžař si může vybrat, které transakce do nového bloku zahrne a které ne (podle výše poplatku), nyní je ale většina těžařů ochotna přijímat i transakce bez poplatku. Je důležité zmínit, že protože je síť anonymní, těžaři nevědí nic o odesílatelích ani příjemcích a jediným smysluplným kritériem pro zahrnutí nebo nezahrnutí transakce do bloku je právě zvolený poplatek. O tom, který těžař první nalezne vhodnou nonci (a rozhoduje o zařazení transakcí) rozhoduje náhoda. Transakční poplatky a odměna za potvrzení bloku jsou ekonomickou motivací činnosti těžařů. Snižováním odměny dojde ke stále většímu vyžadování transakčních poplatků.
Nikdo jiný kromě uživatelů a těžařů v síti nefiguruje.
Co napsali aktuálně k celé problematice tady? Citujme část:
“ Mining nebo-li těžba virtuálních měn jak se zdá se pomalu blíží do úpadku. Ještě před nedávnem odvětví, do kterého investovali sta tisíce i běžní lidé, pomalu končí. Těžební poměry začínají být nevýhodné a lidé pomalu končí se specifickými výpočty, které jim vydělávali internetovou měnu, která je mimochodem vysoce ceněná. Ke svému konci se podle mnohých pozvolna blíží i nejoblíbenější alternativní měna – Bitcoin. To vše se podepisuje na kurzu všech ostatních měn a nepříznivě přispívá k menšímu výnosu při těžbě. Ta probíhá přes určité programy, kde náročné výpočty dělají grafické karty. Čím více akcelerátorů máte připojených k síti, tím více výpočtu denně odvedete. A za to také dostanete více „peněz“. Bohužel vše se již pomalu řítí do záhuby a pro nováčky již zde není místo.“
Pokud Vás zajímá přehled všech aktuálních kryptoměn a další věci, mrkněte sem, odkud také pochází následující scan poskládaný dle hodnoty kryptoměny (prvních několik z celkových zatím 312).
Kryptoměny vznikají nepřetržitě další a další a již nemají mnohdy stejná pravidla, jako měl první Bitcoin…