Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Hledání dobrého podnájmu není žádná sranda a zabere to dost času

Zhruba asi tak před měsícem jsme se s přítelkyní začali bavit na téma změny bydlení, jelikož to naše současné bydlení (podnájem v rodinném domě s více lidmi) nenaplňuje naše představy (hlavně o soukromí, které mě velmi často ruší i od práce) a je čas se poohlédnout po nějakém jiném a lepším.

Posledních čtrnáct dní jsem se občas na něco na internetu koukl, ale nějak to nehroutil. Po poslední naší společné debatě před třemi dny jsem intenzitu hledání znásobil (proto tu bylo i chvilku mrtvo) s tím, že by jsme se nejraději k poslednímu dni tohoto měsíce odstěhovali a od 1.10. začali novou etapu.

V naší lokalitě, což je okolí Prahy by to neměl být zase až takový problém, nabídek je tu mnoho. Ale tím, jak jsem intenzitu hledání znásobil jsem došel k závěru, že z té kopy nabídek, co všude člověk vidí je jich pramálo defakto reálně dostupných a to z několika důvodů.

První a ten nejzásadnější je celková cena za podnájem. Pomalu na každém rohu se mluví a píše o tom, jak lidi nemají peníze (což je u 99% normálně pracujících lidí pravda), ale majitelé nemovitostí to nejspíš ještě neslyšely. Jak jinak si vysvětlit ty doslova pálky za nula + nic, co jsem objevil.

Náš požadavek na bydlení je, aby konečná cena byla do 10 000 Kč měsíčně se vším všudy (nájem, energie, tv, internet atd.) plus maximálně kauce ve výši jednoho nájmu. Myslím si, že u 1+1 či 1+kk (které nebude v dezolátním stavu) o velikosti cca 30-40 čtverečních metrů by to mohl být kompromis pro obě strany.

Přesto 90% nabídek je zcela mimo realitu za nájemné a tak se není čemu divit, že byty jsou dlouhodobě volné (některé i několik desítek měsíců!). Zhruba 95% nabídek je buď chybně napsaných (jsou v nich překlepy) a nebo záměrně nejsou zveřejněny veškeré informace (dle mě by se nikdo normálně uvažující nemohl nikdy na ně ozvat a není i problém, že výsledná cena za bydlení je nakonec mnohonásobně vyšší!).

Dalším nepříjemným aspektem jsou provize pro realitní kanceláře, které se většinou rovnají výši jednoho nájemného. Pro zajímavost jsem navštívil před pár dny jeden byt na obhlídku a nechal si zaslat návrh nájemní smlouvy s tím, že se ještě rozhodneme (o byt jsem nestál, jelikož se mi na něm nelíbilo lautr nic, jen jsem chtěl být o nějaký ten poznatek chytřejší).

Po shlédnutí oné smlouvy jsem si tak říkal, kde je vlastně ona výhoda realitní kanceláře oproti jednání přímo s majitelem, jelikož smlouva je skoro totožná s návrhem smluv, které jdou běžně k nalezení na internetu zdarma. Jen byla mírně upravená (hlavička atd.). To je onen právní servis, za který si člověk platí? Jestli ano, tak to tedy tě pic.

Od této zkušenosti jsem usoudil, že budu hledat jen byty s přímím kontaktem na majitele. Nehodlám nic platit žádnému superlativnímu kašparovi, který by za tučnou provizi prodal nejspíš i svojí vlastní mámu. Chápu, že je to povolání jako každé jiné, ale i zde by trochu lidskosti a upřímnosti neuškodilo, nehledě na to, že jeden nájem je prostě jeden nájem. I když soudě podle slov některým makléřů, se kterými jsem mluvil mi přišlo, jak kdyby si mysleli, že jsou to jen takové drobné pro lidi :-).

Nakonec se mi povedlo sehnat pár vyhovujících bytů bez zainteresování realitky a domluvit na víkend nějaké ty prohlídky, tak věřím, že se plán stěhování do konce měsíce nakonec přeci jenom uskuteční. A co vy, jaké máte případně zkušenosti ať už s realitkou či bez ní?

Hledání dobrého podnájmu není žádná sranda a zabere to dost času
Přesunout se na začátek