Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Jeden produkt, několik jeho názvů, i to může být made in China

Už jste někdy sháněli nějaký náhradní díl k zahradnímu nábytku, který byl pořízen například v OBI, Baumaxu či Hornbachu? Že ne? Buďte rádi! Není to opravdu nic lehkého. Zakoupit tam člověk může plno věcí i hezkých, ale problém je, že plno těchto věcí je sem k nám dovezeno ze všech možných koutů světa (převážně z Číny) a s možností, že odejde, nebo se pokazí jen něco se moc nepočítá a i prodejci jsou raději, když si koupíte celou novou věc.

Před pár dny jsem řešil právě tento problém a nestačil jsem se divit, jak obtížné sehnat náhradní díly vůbec je a proto jsem se rozhodl i sepsat tento článek. Rodiče mé přítelkyně, která je Slovenka si na Slovensku v OBI zakoupily zahradní houpačku. Samozřejmě to byla taková ta akční nabídka tenkrát a rozhodli se jí využít. Houpačka v přepočtu na naše stále cca 1 800 Kč. Zahradní houpačky jsou většinou mnohem dražší a tato se jim líbila nejen pro svou cenu, ale i celkově nevypadá zle a za ty peníze byla defakto zadarmo oproti obvyklé nabídce.

Po čase se samozřejmě stalo, že vlivem povětrnostních podmínek došlo k prořídnutí textilní stříšky a sedáku. Vydali se tedy opět do toho samého OBI s tím, že tam zakoupí tyto díly náhradní. Jenže co se nestalo, za ty tři roky co houpačku mají jí tam přestali prodávat a nahradily ji jinou, která má rozměry konstrukce o trochu větší a i nepatrně jinak tvarovanou. Jediné, co jim tam řekli bylo, aby si buď koupili novou, nebo to zkusili v OBI v České republice, že tady by jí mohli ještě prodávat a že oni ani nic takového náhradního nikdy neprodávali. Proto oslovili mě, jestli bych tam nemohl zajet a pozeptat se, jestli by to neměli.

Ještě než jsem se do toho OBI vůbec dostal, tak jsem byl shodou okolností kupovat nějaké nesmysli pro sebe na zahradu v Baumaxu a při procházení Baumaxem jsem náhodou narazil na tu jejich houpačku. Odchytil jsem tam tedy jednoho z těch žluťáků co se tam tváří jako prodejce z dotazem na náhradní stříšku se sedákem. Ten žlutý pán na mě koukal jak vyoraná myš a absolutně netušil co po něm chci. Když to po chvilce pobral, tak pro změnu zase netušil co má dělat a co mi vlastně odpovědět. Koktal a koktal. Výrobce neznal a o náhradních dílech neměl ani šajn. Evidentně člověk na svém místě a již z pohledu na něj bylo zřejmé, že ho práce baví :-).

Mimochodem u nás tato houpačka stojí 1 290 Kč, tak jsem chvilku v duchu přemýšlel, jestli jí jim nemám koupit úplně novou a bude problém vyřešen. To mi radil i ten rádoby prodejce ve žlutém, že prý za tu cenu je to skoro zadarmo, no jak pro koho :-). Pro mě je tedy 1 290 Kč pořád 1 290 Kč a zadarmo na tom nevidím nic. Přestal jsem tedy pána trápit (popravdě mi lezl na nervy akorát, tak jsem ho slušně poslal někam, když je tam akorát tak k hovnu). Šel jsem si po svém a koupit co potřebuji já s tím, že se zkusím optat někdy v tom OBI.

Přesto mi to nedalo a ještě před odchodem z Baumaxu jsem se k houpačce vrátil a při tom, jak jsem jí prohlížel jsem se všiml miniaturního štítku na spodní straně sedáku. Na štítku byl uveden dovozce do ČR. V tu chvíli si říkám, paráda, mám vyhráno, tam jistě budou vědět. Jelikož byla neděle, tak zavolat jsem tam mohl nejdříve až druhý den. Po návratu domů mi to opět nedalo a začal jsem hledat na internetu, jestli by se to co potřebuji nedalo zakoupit nějak online a měl bych klid a bylo to nejjednodušší. Hledám, hledám a sláva, nacházím.

Nojo, ale pro změnu se vyskytl jiný problém, zmiňovaná houpačka se u nás prodává minimálně pod šesti názvy (alespoň ty jsem našel já) a dokonce jsem se nestačil divit, jaký je rozdíl cenový. Houpačku koupíte od 1 290 Kč až po 3 600 Kč! Tím, že jsem objevil několik názvů této houpačky jsem si nebyl jist, jestli se kromě názvu neliší i něčím jiným, jelikož co si budeme vyprávět, některé e-shopy nemají zrovna ty nejlepší popisky a fotografie produktů.

Navíc, zmiňovaná houpačka je made in China výrobek, takže podle mě jí plno prodejců ani nikdy nevidělo ve zkutečnosti postavenou a foto a další parametry obšlehlo od bůhví koho a tím byl způsoben bordel v rozměrech. Proto musela býti uskutečněna série několika telefonátů na Slovensko po Skype. Houpačka byla přeměřena od svrchu až po spodek a nakonec jsem tedy úspěšně našel novou stříšku a sedák. Prodejců nové houpačky bylo mraky, náhradních dílů již tolik nebylo.

Na tomto případu je krásně vidět to, že každý prodává cokoliv, jen aby na tom trhnul co možná nejvíce a je každému fuk, co s výrobkem bude po záruce. Textilie záruční domu přečkají v pohodě, ale další rok už je kritický a je logické, že oproti kovovo slitinové konstrukci mají mnohem kratší životnost. A i přesto, že je houpačka vyrobena v Číně a stojí to co stojí, tak to neznamená to, že si člověk musí automaticky za dva roky koupit celou novou věc, když je konstrukce naprosto netknutá. Stříšku a sedák jsem pořídil za 450 Kč a když vydrží opět ty 2 až 3 roky, tak je to pořád mnohem levnější, jak kupovat pořád novou a novou houpačku.

Prodejcům by se to zajisté líbilo, ono prodat za cca 1 300 Kč je lepší a výdělečnější, jak prodat za 450 Kč., což znamená mnohem menší výdělek automaticky. Mě to pomalu připadá tak, že jsou tímto lidé opět tlačeni k tomu, aby si opět dělali vše někde doma na koleni, jako tomu bylo za komunistů, když bylo plno věcí nedostatkových.

A co vy, jaký je na to váš názor? Máte někdo nějakou podobnou zkušenost s něčím obdobným? Podělte se o to s námi v komentáři ;-). Svým názorem, či zkušeností můžete pomoci někomu jinému, aby se případně nenapálil. Čím více lidí se zapojí, tím méně problému pro všechny potom!

Jeden produkt, několik jeho názvů, i to může být made in China
Přesunout se na začátek