>

Jeden produkt, několik jeho názvů, i to může být made in China

Už jste někdy sháněli nějaký náhradní díl k zahradnímu nábytku, který byl pořízen například v OBI, Baumaxu či Hornbachu? Že ne? Buďte rádi! Není to opravdu nic lehkého. Zakoupit tam člověk může plno věcí i hezkých, ale problém je, že plno těchto věcí je sem k nám dovezeno ze všech možných koutů světa (převážně z Číny) a s možností, že odejde, nebo se pokazí jen něco se moc nepočítá a i prodejci jsou raději, když si koupíte celou novou věc.

Před pár dny jsem řešil právě tento problém a nestačil jsem se divit, jak obtížné sehnat náhradní díly vůbec je a proto jsem se rozhodl i sepsat tento článek. Rodiče mé přítelkyně, která je Slovenka si na Slovensku v OBI zakoupily zahradní houpačku. Samozřejmě to byla taková ta akční nabídka tenkrát a rozhodli se jí využít. Houpačka v přepočtu na naše stále cca 1 800 Kč. Zahradní houpačky jsou většinou mnohem dražší a tato se jim líbila nejen pro svou cenu, ale i celkově nevypadá zle a za ty peníze byla defakto zadarmo oproti obvyklé nabídce.

Po čase se samozřejmě stalo, že vlivem povětrnostních podmínek došlo k prořídnutí textilní stříšky a sedáku. Vydali se tedy opět do toho samého OBI s tím, že tam zakoupí tyto díly náhradní. Jenže co se nestalo, za ty tři roky co houpačku mají jí tam přestali prodávat a nahradily ji jinou, která má rozměry konstrukce o trochu větší a i nepatrně jinak tvarovanou. Jediné, co jim tam řekli bylo, aby si buď koupili novou, nebo to zkusili v OBI v České republice, že tady by jí mohli ještě prodávat a že oni ani nic takového náhradního nikdy neprodávali. Proto oslovili mě, jestli bych tam nemohl zajet a pozeptat se, jestli by to neměli.

Ještě než jsem se do toho OBI vůbec dostal, tak jsem byl shodou okolností kupovat nějaké nesmysli pro sebe na zahradu v Baumaxu a při procházení Baumaxem jsem náhodou narazil na tu jejich houpačku. Odchytil jsem tam tedy jednoho z těch žluťáků co se tam tváří jako prodejce z dotazem na náhradní stříšku se sedákem. Ten žlutý pán na mě koukal jak vyoraná myš a absolutně netušil co po něm chci. Když to po chvilce pobral, tak pro změnu zase netušil co má dělat a co mi vlastně odpovědět. Koktal a koktal. Výrobce neznal a o náhradních dílech neměl ani šajn. Evidentně člověk na svém místě a již z pohledu na něj bylo zřejmé, že ho práce baví :-).

Mimochodem u nás tato houpačka stojí 1 290 Kč, tak jsem chvilku v duchu přemýšlel, jestli jí jim nemám koupit úplně novou a bude problém vyřešen. To mi radil i ten rádoby prodejce ve žlutém, že prý za tu cenu je to skoro zadarmo, no jak pro koho :-). Pro mě je tedy 1 290 Kč pořád 1 290 Kč a zadarmo na tom nevidím nic. Přestal jsem tedy pána trápit (popravdě mi lezl na nervy akorát, tak jsem ho slušně poslal někam, když je tam akorát tak k hovnu). Šel jsem si po svém a koupit co potřebuji já s tím, že se zkusím optat někdy v tom OBI.

Přesto mi to nedalo a ještě před odchodem z Baumaxu jsem se k houpačce vrátil a při tom, jak jsem jí prohlížel jsem se všiml miniaturního štítku na spodní straně sedáku. Na štítku byl uveden dovozce do ČR. V tu chvíli si říkám, paráda, mám vyhráno, tam jistě budou vědět. Jelikož byla neděle, tak zavolat jsem tam mohl nejdříve až druhý den. Po návratu domů mi to opět nedalo a začal jsem hledat na internetu, jestli by se to co potřebuji nedalo zakoupit nějak online a měl bych klid a bylo to nejjednodušší. Hledám, hledám a sláva, nacházím.

Nojo, ale pro změnu se vyskytl jiný problém, zmiňovaná houpačka se u nás prodává minimálně pod šesti názvy (alespoň ty jsem našel já) a dokonce jsem se nestačil divit, jaký je rozdíl cenový. Houpačku koupíte od 1 290 Kč až po 3 600 Kč! Tím, že jsem objevil několik názvů této houpačky jsem si nebyl jist, jestli se kromě názvu neliší i něčím jiným, jelikož co si budeme vyprávět, některé e-shopy nemají zrovna ty nejlepší popisky a fotografie produktů.

Navíc, zmiňovaná houpačka je made in China výrobek, takže podle mě jí plno prodejců ani nikdy nevidělo ve zkutečnosti postavenou a foto a další parametry obšlehlo od bůhví koho a tím byl způsoben bordel v rozměrech. Proto musela býti uskutečněna série několika telefonátů na Slovensko po Skype. Houpačka byla přeměřena od svrchu až po spodek a nakonec jsem tedy úspěšně našel novou stříšku a sedák. Prodejců nové houpačky bylo mraky, náhradních dílů již tolik nebylo.

Na tomto případu je krásně vidět to, že každý prodává cokoliv, jen aby na tom trhnul co možná nejvíce a je každému fuk, co s výrobkem bude po záruce. Textilie záruční domu přečkají v pohodě, ale další rok už je kritický a je logické, že oproti kovovo slitinové konstrukci mají mnohem kratší životnost. A i přesto, že je houpačka vyrobena v Číně a stojí to co stojí, tak to neznamená to, že si člověk musí automaticky za dva roky koupit celou novou věc, když je konstrukce naprosto netknutá. Stříšku a sedák jsem pořídil za 450 Kč a když vydrží opět ty 2 až 3 roky, tak je to pořád mnohem levnější, jak kupovat pořád novou a novou houpačku.

Prodejcům by se to zajisté líbilo, ono prodat za cca 1 300 Kč je lepší a výdělečnější, jak prodat za 450 Kč., což znamená mnohem menší výdělek automaticky. Mě to pomalu připadá tak, že jsou tímto lidé opět tlačeni k tomu, aby si opět dělali vše někde doma na koleni, jako tomu bylo za komunistů, když bylo plno věcí nedostatkových.

A co vy, jaký je na to váš názor? Máte někdo nějakou podobnou zkušenost s něčím obdobným? Podělte se o to s námi v komentáři ;-). Svým názorem, či zkušeností můžete pomoci někomu jinému, aby se případně nenapálil. Čím více lidí se zapojí, tím méně problému pro všechny potom!

Comments are closed.

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Květen 2022
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr