Přijde Vám, že Váš počítač, tiskárna, pračka, baterka… odejde vždy těsně po skončení záruční doby? Stejný pocit nemáte jen vy! Bohužel je to blbý fakt!
Není už tajemstvím, že přímo výrobci dávají do vínku čas, po který daný výrobek bude fungovat. Jednoduše má v sobě daný spotřebič či součástku nějaké tzv. mrvítko, které je nastaveno na určitý počet cyklů. Po jejím překročení dojde k sebedestrukci a Vás to donutí koupit nový spotřebič.
Šikovnější technik tyto skryté mrvítka znají a dokáží je celkem snadno vyměnit. Ti neznalí Vám poví cifru, při které protočíte panenky a mlčky koupíte nový kus.
Mezi nejviditelnější kousky, které mají v sobě nastavený limit patří: určité značky mobilních telefonů, klasické spotřebiče (mikrovlnka, vysavače, fény, …), bohužel i stolní počítače a notebooky.
Za předpokladu, že máte šťastnou ruku a koupíte bezmrvítkovej spotřebič musíte přesto dodržovat základní pravidla, které zajistí, co nejdelší funkčnost.
Pravidla pro dlouhý život spotřebiče
Nejzákladnější pravidla považuji čistota! Dbejte, aby jakýkoliv Váš spotřebič byl čistý od prachu. Prach způsobuje přehřívání a nadměrné opotřebování což v případě notebooku může být i smrtelné.
Snažte se, pokud jste technicky znalí – rozmontovat spodní kryt notebooku a poctivě vyčistit ventilátor spolu s chladičem. Ve stolním počítači jednotlivé komponenty – zdroj, ramky, ventilátor, chladiče, grafickou kartu, základní desku… U vysavače dbejte na čistotu filtrů…
Odměnou Vám bude lepší chlazení, hladší chod motoru, menší opotřebení součástek = delší životnost!
Takovou malou perličkou jsou Li-Ion baterie. Většina výrobců uvádí, že netrpí paměťovým efektem apd. Ovšem pokud chcete, aby vám co nejdéle vydržela, doporučuji její stav hlídat. Ze zkušeností je známo, že ideální stav pro tento typ baterie je neklesnout často pod 50% kapacity. Ovšem baterii nedělá dobře ani neustálé nabíjení na 100%. Proto notebook užívejte do cca 50% kapacity a pak ji nechte doplna nabít. U Smartphonů doporučuji každý den telefon strčit do nabíječky. Nenechat jej vybít úplně.
LCD displeje je dobré šetřit, tak že snížíte jas a umístíte jej mimo dopad slunečního světla.
Přehled údržby jednotlivých komponentů:
Procesor a RAM
Dle prašnosti (minimálně jednou za rok) vyčistěte chladič a ventilátor.
Pevný disk
Pravidelně provádějte S.M.A.R.T kontrolu disku, umístěte pevný disk více do prostoru (stolním počítači) pro lepší proudění vzduchu. Vyvarujte se otřesů.
SSD disk
Většina SSD disků má v sobě aplikaci, která minimalizuje opotřebení stále stejných buněk – snaží se, aby se ukládání střídalo. Tato aplikace funguje do zaplnění 75%. Proto disk nepřeplňujte.
Zdroj
V případě zvýšené hlučnosti zdroje doporučuji provést jeho výměnu.