Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Jak zhodnotit své úspory

Čeští bankovní klienti dělají podle různých výzkumů finančních společností jednu zásadní chybu. Nemalé úspory totiž nechávají na běžných účtech, kde banky nenabízí žádný nebo téměř žádný úrok.

Přemýšleli jste někdy o tom, že by bylo dobré každý měsíc odložit nějakou část výplaty a dobře ji zhodnotit?

Jak ale zhodnotit své finanční prostředky? Má vůbec smysl spořit třeba jen deset tisíc? Jak si vybrat vhodný finanční produkt? Existuje vůbec produkt, jehož úrok překoná roční míru inflace?

To jsou otázky, která řadu Čechů napadají, není tedy divu, že Česká republika má podle některých studií velmi špatnou úroveň finanční gramotnosti.

Zásadní chybou je nechat si desetitisíce uložené na běžném účtu. Na běžných účtech banky zůstatek zhodnocují úrokem 0,01%, někdy ani jím ne. Takže, je třeba se lépe poohlédnout po finančních produktech nabízených na trhu.

Spořicí účty – jednoduché, ale s nízkým úrokem

Tím základním produktem, který vám nabídne i vaše současná banka, je spořicí účet. Má řadu výhod, zejména je pro klienty bank, kteří chtějí spořit malou částku a potřebují mít peníze kdykoliv k dispozici.

Většina bank nabízí ke spořicím účtům elektronické bankovnictví, takže budete mít možnost ovládat své peníze kdykoli z pohodlí domova.

Spořicí účty jsou vhodné, pokud potřebujete naspořit například na letní dovolenou, vánoční dárky, nové auto, opravy bytu nebo jen máte chuť odložit malou část platu, o níž víte, že ji brzy budete potřebovat.

S úroky na spořicích účtech to ale není žádná sláva. Trhu s velkým náskokem kraluje se svým spořicím účtem ruská banka Sberbank, která má v Česku ale jen několik poboček, zejména ve velkých městech.

To by ale nyní, v době internetu, kdy si i účet můžete založit on-line nemělo být překážkou. Úrok 1,63% nabízený Sberbank je na trhu spořicích účtů nejvyšší, inflaci ale nepokryje, možnost mít k dispozici peníze je kompenzována relativně nízkým úrokem.

Vkladní knížka je produkt minulosti

Se vkladní knížkou, která již je produktem minulosti, to ale raději nezkoušejte. Je to spíše finanční produkt generace našich babiček a velký výdělek na ní rozhodně nečekejte.

Úroky nabízí v řádu desetin či setin procenta. Nicméně pokud budete chtít spořit svým dětem, můžete jim založit dětskou vkladní knížku, jejíž úrok dosahuje až dvou procent. Podobná situace panuje také u termínovaných vkladů.

Stavební spoření je optimální pro delší časové období

Pokud chcete spořit v dlouhodobějším horizontu nejméně pěti let a jste ochotni například každý měsíc z výplaty například pětistovku dát zhodnotit, produkt pro vás je stavební spoření. Častý mýtus spojený se stavebním spořením, tedy, že výnos z něj můžete použít jen na stavbu či opravu obydlí, neplatí.

Úrok nabízený na stavebním spoření je podobný tomu na spořicích účtech, nejvyšší nabízí Raiffeisen stavební spořitelna – 1,5%, všechny stavební spořitelny nabízí úrok nad 1%. Potenciál stavebního spoření ale spočívá především ve státní podpoře dosahující až 10% z vkladu, nejvíce však na ní dostanete 2000 korun.

Velkým mínusem stavebního spoření jsou vyšší poplatky v řádu stokorun ročně, které na spořicích účtech nenajdeme. Zkrátka, vyšší výnosy jsou ruku v ruce s vyššími poplatky. Tak už to, bohužel, ve financích chodí.

Zkuste investovat do podílových fondů

Oblíbeným produktem jsou podílové fondy. Jedná se spíše než o spoření o investování, jejich kouzlo spočívá v tom, že ideálně pravidelně, ale je možné i nárazově, posíláte nějakou částku, kterou správce podílového fondu nějakým způsobem investuje. Jistotu, že investuje dobře, nemáte.

Podílové fondy existují různé, některé se zaměřují na akcie, jiné na dluhopisy. Podle jejich zaměření se dá určit jejich míra rizikovosti a dá se říct, že čím větší je potenciál ztráty, tím více je možno získat.

Jak zhodnotit své úspory
Přesunout se na začátek