>

(Ne)důležitost vzdělání

V záplavě všech těch článků o tom, jak zbohatnout, o tom, co má v životě skutečnou cenu a při četbě životopisů Steva Jobse a Billa Gatese může člověk dostat pocit že vzdělávací institut je přežitek vedený státem a nemá žádnou přímou vazbu na praktický život.

Za určitých okolností to může být pravda, nicméně kdo tenhle názor zevšeobecňuje, dělá chybu. Doba vzdělání se prodlužuje, o tom nemůže být sporu. Zatímco ve středověku většina lidí končila vzdělání ve čtrnácti letech, dneska se po nich požaduje zůstat ve školních lavicích zhruba o deset let více.

Problém je, že s tím jak se svět propojil a jak vzrostlo množství informací, které známe, vzrůstá i potřeba všeobecné vzdělanosti.

Pro člověka ve středověku nebylo nutné znát fakta o plazech v Jižní Americe, nicméně pro člověka v dnešní době je to podstatné – měl by vědět, že před odjezdem se musí naočkovat, že při vstupu do pralesa bude muset mít s sebou séra proti hadímu jedu, a taky mu neuškodí vědět, že se tam mluví Španělsky.

Aby se domluvil, tak musí strávit hodiny učením se nových jazyků. Chce-li se uplatnit ve vědě, je nezbytná angličtina.  Vzrostl počet nemocí, které jsme znali v devatenáctém století – proto je na všeobecné zdravotní sestry kladen větší nárok ve vzdělání.

Ve zdravotnictví se také používají mnohem komplikovanější přístroje, všechno je robotizované, a k tomu potřebujeme určité množství uživatelského přehledu.

Je na snadě, že tento trend bude přetrvávat. K uplatnění ve společnosti potřebuje dnes člověk mnohem větší znalosti než tomu bylo kdysi. Nemůžeme říci, že je to špatné, protože právě díky tomu se jako lidstvo posouváme dál a dál.

Většina lidí, kterou jsem slyšela plivat na veškeré tituly a vzdělávání si v padesáti pracně dodělávala vysokoškolský diplom, prostě proto, že nestačila pracovnímu tempu. Neměli přehled o novinkách, nedokázali pracovat s počítačem.

Na vzdělání můžete zanevřít pouze v případě, že chcete podnikat a víte s jakým produktem. A druhou podmínkou je, že o vašem produktu máte dostatečné znalosti. Pak samozřejmě jsou nadbytečné hodiny strávené ve škole pouhou ztrátou času.

Poslední věc, kterou je třeba vzít v úvahu je taky nálada ve společnosti. V Americe je možné leccos. Je možné zaklepat na dvířka od firmy, zeptat se, jestli nepotřebují vytřít podlahu, a chlápek s modrou kravatou vás možná zaměstná.

Ale pro zatvrzelé nadšence je tu jedna zpráva: Probuďte se, žijete v Evropě! Každý, kdo má oči musí vidět, jak se – a speciálně Češi – předhánějí v tom, kdo bude mít více titulů před jménem a za jménem.

Nikdo neříká, že tenhle trend je zdravý, nicméně tohle je společnost, ve které žijeme. A tak bychom to možná měli zvážit ještě před tím, než spálíme index.

Comments are closed.

Payment system on Pejpal.com
Registrace domén
Srpen 2022
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odkazy na zdroje

Snažíme se citovat zdroje svých informací co nejlépe. Občas některý z redaktorů může zapomenout, pak nás prosím kontaktujte. Pro nejvýraznější zdroje (které už pak uvádět nebudeme) zde máme trvalý odkaz na jejich web. Zdroje: Lukáš Visingr