Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Recenze filmu 30 minut po půlnoci

Včera večer jsem shlédl další filmový kousek na dvd a tentokrát to byl film, na který jsem měl políčeno již delší dobu, ale nějak se mi na něj nedařilo narazit. Jo, abych nezapomněl, tak se jedná o kousek s názvem 30 minut po půlnoci.

Pokud vám název nic neříká, tak si můžete níže v citaci přečíst oficiální text od distributora dvd.

Dva roky po událostech 11. září se agentka CIA Maya (Jessica Chastain) přesune z bezpečí washingtonských kanceláří do epicentra honu na Usámu, na americkou ambasádu v Pákistánu.

Byť relativní zelenáč, brzy pochopí pravidla hry, do kterých patří i mučení lidí, kteří by mohli poskytnout vodítko k dopadení nejhledanějšího teroristy.

Navzdory permanentnímu nebezpečí a řadě situací, kdy jen tak tak vyvázne smrti ze spárů, krok za krokem rozplétá složitou síť vztahů v teroristických buňkách, až narazí na jméno, které by ji mohlo přivést až k samotné ikoně teroristů.

Tenhle Abu Ahmed je však stejně nepolapitelný jako Usáma, situace se navíc povážlivě mění, Američané v Pákistánu jsou v čím dál větším nebezpečí, samotná CIA se dostává pod intenzívní palbu politiků a veřejného mínění kvůli nestandardním vyšetřovacím metodám svých lidí a Usáma, je-li vůbec naživu, už vlastně nikoho nezajímá.

Snad kromě Mayi, která je odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce.

Na tento žánr filmů jsem poměrně ulítlý a zajímá mě vše ohledně terorismu (NEPODPORUJI HO, aby si někdo nemyslel!), jen mi to přijde jako zajímavé téma. Je mi také jasné, že se filmový děj vždy značně liší od pravdy už kvůli jistému utajení například a proto to vždy beru se značným nadhledem.

Od 30 minut po půlnoci jsem si sliboval nějaké to drama, akční napětí a odhalení něčeho záhadného, ale bohužel, příliš jsem se toho nedočkal. Film je pojat více ze zákulisí, tedy z vyšetřovatelských kanceláří, než z terénu (toho je tam až moc skromno).

Na jednu stranu je to trochu škoda, ale na druhou je to zase taková trochu změna, takže mi to moc nevadilo. Co bych filmu víc vytkl je jeho délka (157 minut). Vím, že Usáma utíkal bez pár měsíců skoro 10 let, ale zase až tak natahovat to tvůrci tedy nemusely.

Chvílemi mi to přišlo až nudně nezáživné, ale jelikož jsem se těšil na finále, tak mě to ani moc neodradilo. No a schválně, jaké myslíte že bylo ono finále?

Stejně záhadné, tajemné a nic neříkající, jako samotná smrt Usamy v reálu (ta byla mezi námi na moje gusto až moc nějaká divná, že i přesto, že často nepochybuji, tak zde si myslím, že to bylo možná celé vymyšlené a on někde stále žije – jedna nejasná a rozmazaná fotografie obličeje, který nebyl ani příliš poznat, co obletěla svět mě tedy osobně moc nepřesvědčila).

Nic moc nebylo vidět, jen nějaké tělo v prostěradle a jediný úkaz, že je mrtví byl telefon na základnu s tím, že cíl byl zneškodněn. Takže to ve finále dopadlo ještě hůře (myslím scénicky ještě hůř, než ta novinová fraška :-)).

Když to tedy sesumíruji a shrnu, tak je to dobrý film tak na půl a rozhodně to není kousek pro každého. Film sice otrlejším doporučím, ale rozhodně bych ho nehodnotil 72% jako je hodnocen na ČSFD.cz. Dal bych mu tak 55 až 60%.

Recenze filmu 30 minut po půlnoci
Přesunout se na začátek