Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Recenze filmu Elitní zabijáci

Elitní zabijáci, který byl docela dobře hodnocen a herecké obsazení není též nejhorší, no uznejte sami: Jason Statham, Robert De Niro, Dominic Purcell, Clive Owen atd.. Elitní zabijáci byly inspirovány adaptací knihy Feather Men a mělo by se tedy jednat o zkutečnou událost. Jestli tomu tak opravdu je, těžko říci.

O čem tedy film je vám popíše ve zkratce oficiální text distributora, který dokázal navnadit i mě ke shlédnutí.

Ať přežije ten nejlepší.

Ti nejlepší nájemní zabijáci proti příslušníkům elitní vojenské jednotky. Thriller Garyho McKendryho slibuje výjimečný zážitek. Vznikl podle kontroverzního bestselleru Ranulpha Fiennese, který je podle slov autora autentickou reportáží z nebezpečného světa, o jehož existenci nemají normální smrtelníci ani tušení. A ti, kdo o něm tušení měli, už nejsou mezi živými.

Pohádkově bohatému ománskému šejkovi zbývá posledních pár měsíců života. Než mu vyměřený čas vyprší, chce dostat na talíři hlavy mužů, kteří zabili jeho tři syny. Nabízí svá ropná pole, což je velmi lákavá nabídka, ovšem odpovídá nelehkému zadání. Obětmi šejkovy odplaty se mají stát příslušníci britských speciálních jednotek (SAS), elitní, všestranně vybavení vojáci, kteří jeho hochy připravili o život během války o Omán.

Tuhle pracovní nabídku, ovšem bez konkrétních detailů, dostane Hunter (Robert De Niro), legenda mezi nájemnými zabijáky. Když po příletu do Ománu zjistí, že má zlikvidovat příslušníky SAS, nechce úkol vzít. S tím se tak trochu počítalo, protože Hunter má být jen návnadou ve složité hře, jejímž cílem je najmout na tenhle mimořádný úkol Dannyho (Jason Statham).

Hunterův žák a přítel je ve svém oboru absolutní jednička, bohužel ho před časem pověsil na hřebík. Pokud práci vezme a zabije tři esa SAS, zůstane Hunter naživu. V opačném případě má smůlu. A protože Dannymu kdysi zachránil život, je jasné, co se bude dít. Kromě toho, že trénovaní vojáci nebudou snadnými terči, číhá nebezpečí i v mocné tajné organizaci, která je chrání, a oni pro ni za to vykonávají špinavou práci.

V čele „bodyguardů“ příslušníků SAS stojí jejich bývalý člen Spike (Clive Owen), který chce kolegy ochránit za každou cenu. Danny a Spike jsou jako dvě nukleární hlavice letící proti sobě. Takovou akční explozi, k jaké dojde po jejich střetu, jste už dlouho v kině nezažili.

Kniha Ranulpha Fiennese, který sám v SAS sloužil, vyvolala pozdvižení. Oficiální místa na jedné straně tvrdila, že její obsah neodpovídá skutečnosti, na druhou stranu nedodala svou verzi událostí, protože prý spadají mezi utajované skutečnosti. „My jsme neřešili, jestli to, co je v knize, odpovídá či neodpovídá realitě. My jsme věděli, že je to fantastický příběh. A podle něj jsme chtěli natočit skvělý film,“ říká režisér Gary McKendry.

McKendryho film se odehrává v 80. letech a nostalgie z něj přímo čiší. Poznáte to nejen podle dnes už historických aut, ale i podle vymódění herců. Film svým příběhem sám o sobě špatný není a dá se na něj koukat, ale podle popisu bych čekal přeci jen něco málo víc. Hlavně se mi moc nelíbil konec, jelikož mi přišel takový divný, ale budiž, už jsem viděl i mnohem horší.

Elitní zabijáci trvají 116 minut a díky tomu, jak je film točen a skáče dějově, tak mi přišlo, že je mnohem delší a je to takový klamavý pocit. Ale abych nevytahoval jen samé zápory na tento film a případně tím neodradil potencionálního diváka, tak jsem našel i několik pozitiv na něm. Slušně jsou propracované jednotlivé zabíjecí akce, u kterých se divák nenudí. Celkem jsem se i pousmál, když přišla scéna, kde Dannyho (Stathamova) přítelkyně na poli rozhazuje seno. I z toho je možno cítit 80. léta, neboť která sličná slečna (Yvonne Strahovski) by to dnes dělala ;-).

Pokud neočekáváte nějakou extra pecku film, tak vám mohu Elitní zabijáky vřele doporučit.

Recenze filmu Elitní zabijáci
Přesunout se na začátek