Info365.cz

Informace o internetu, podnikání, financích a dalších zajímavostech pro každý den

Recenze filmu Pí a jeho život

Včera večer jsem shlédl další filmový kousek na dvd, tak se s vámi mohu podělit o své poznatky. Tentokrát padla volba na film jménem Pí a jeho život, což je žánrově zcela odlišné od filmů, na které většinou koukám.

Na film jsem byl opět hodně zvědav, jelikož byl celkem dobře hodnocen (na CSFD.cz má hodnocení 78%). Co jsem si tak zjistil ještě předtím, než jsem si film půjčil, tak jako předloha k filmu posloužila kniha od kanadského spisovatele Yanna Martela.

Nejsem žádný vášnivý čtenář knížek (ty nečtu skoro vůbec), ale údajně to byl v roce 2001 knižní bestseller.

Ale zpět k filmu. Z obalu dvd se dozvíte od distributora následující informace.

Hlavní hrdina Pí vyrůstal v indické zoologické zahradě, kterou založil jeho otec. Možná by exotickou živnost převzal, kdyby se rodina nerozhodla přestěhovat do studené Kanady, i s některými zvířaty, jejichž prodejem si chtěli zajistit snazší start v nové zemi.

Proti tomu se ovšem postavily přírodní živly, které jedné bouřlivé noci potopily nákladní loď, na níž se Pí s rodiči a bratrem plavil. Chlapec se šťastnou náhodou ocitl v záchranném člunu, který zůstal uprostřed oceánu jako jediná připomínka katastrofy.

Nezachránil se však sám, spolucestující tvořili poraněná zebra, hyena, samice orangutana a Richard Parker. To nebyl další přeživší člověk, ale mohutný bengálský tygr, který si rozhodně nemyslel, že by se v nouzových podmínkách mělo něco měnit na přirozeném průběhu potravního řetězce.

Tak začala neskutečná plavba, během níž se chlapec musel proměnit v muže, aby dokázal obstát v konkurenci jednoho z největších predátorů naší planety a přežít strastiplnou pouť k pevnině.

Když bych to shrnul svými slovy, je to taková více méně 127 minutová „survival pohádka“ nejen pro dospělé, ve které najdete velké množství různých efektů. Digitalizace tomuto filmu vládne ve vší parádě, ale musím říct, že je to opravdu vkusně udělané.

Umím si to celkem živě představit, jak luxusně to musí vypadat ve 3D, škoda že tu možnost zatím nemám :-).

Samotný příběh, leč se na něj dá dívat působí tak trochu nepřirozeně hned z několika důvodů a to, být to zkutečnost, tak se loď v bouři potopí a na palubě záchranného člunu zůstane maximálně hlavní hrdina Pí.

Že by se k němu dostaly zvířata (zebra, opice, tygr a hyena), která jsou pod sedativy v klecích v zaplaveném podpalubí, kam se nikdo ani neobtěžoval vstoupit, aby je pustil (v takové situaci se a ni nedivím a lva bych nepustil ani při menší tragédii), když většina lidí na lodi spala je naprosto nereálné.

Další věc, která mě překvapila, že nebyl ani jednou naznačen pokus o útok žraloka, když se v příběhu několikrát objevil.

Za normálních okolností a při tom velkém počtu dnů strávených na moři by se to stát muselo (alespoň vycházím z informací načerpaných z Animal Planet atd., kde několikrát vysvětlovali žraločí útoky, které jsou v 90% spíše ze zvědavosti a omylu, než z touhy po lidské krvi :-)).

Dále mi na filmu vadilo neustálé podsouvání náboženství a víry. Defakto nebýt toho, Pí by byl asi po dvou dnech v loji (půd sebezáchovy a přežití, jakoby vůbec neexistoval). Mě, jako naprostému ateistovi to přišlo místy již celkem otravné

Ale budiž, dopřejme si trochu té fantazie, nadhledu a dejme tomu, že by se to opravdu mohlo stalo a nekažme si tím celkový prožitek.

Přes všechny ty výtky na mě film působil pozitivním dojmem, líbil se mi a bylo to pro mě příjemné zpestření, u kterého jsem se dokonale odreagoval. Pí a jeho život můžu vřele doporučit každému, shlédnutím rozhodně nic nezkazíte ;-).

Recenze filmu Pí a jeho život
Přesunout se na začátek